"Čo sa týka vývoja, uvidíme, ako to bude v najbližších týždňoch a mesiacoch prebiehať, ale podľa informácií, ktoré máme z Austrálie, čakáme pomerne vysokú chorobnosť na chrípku," uviedol Mikas. Priebeh nastávajúcej chrípkovej sezóny na severnej pologuli, a teda aj na Slovenska, sa zvyčajne odhaduje aj s ohľadom na vývoj na južnej pologuli.
Účinnou prevenciou proti chrípke je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR očkovanie. Odborníci poukázali na to, že očkovaním možno zabrániť ťažkému priebehu ochorenia u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z chrípky, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému.
Mikas upozornil na to, že zaočkovanosť celkovej populácie na Slovensku je nízka. Dôvodmi sú podľa neho okrem iného strach z lekárov či nežiaducich účinkov. Zdôraznil, že pri vakcínach proti chrípke evidujú málo nežiaducich účinkov, z tých závažnejších takmer žiadne.
Zvážiť očkovanie by podľa hlavného hygienika mali najmä osoby z rizikových skupín, a to ľudia nad 59 rokov, pacienti s chronickými ochoreniami, pracujúci v kolektívoch aj malé deti. Tie sa môžu od októbra do konca roka zaočkovať proti chrípke aj cez nosový sprej.
"Primárni pediatri sú plne informovaní o možnosti očkovania detí proti chrípke 'bez ihly'. Kompletne poznajú indikácie, spôsob použitia, dostupnosť v sieti lekární aj spôsoby a výšky hradenia očkovania jednotlivými zdravotnými poisťovňami," dodala hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť