Sobota 24. 02. 2024 18:00:22 | Meniny má Matej

Publicistika

< Domov

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Michalská veža, panoramatické výhľady s nádychom histórie

BRATISLAVA/ Bratislava, naše hlavné mesto, je z roka na rok atraktívnejšou destináciou pre turistov i domácich. Má moderné prvky európskych miest a závideniahodné historické centrum. Dominanta mesta, hrad so štyrmi vežičkami, dotvára jej estetickú kulisu a zurčiaci Dunaj vyzýva na obdivuhodné pohľady.

Publicistika|Alžbeta Mareková|24. február 2024

Uplynulo 128 rokov od narodenia výborného spisovateľa, ale aj arizátora, Jozefa Cígera Hronského

SLOVENSKO/ Smelý zajko v Afrike aj dnes nadchne mnoho detí a Sokoliar Tomáš prívetivým spôsobom podčiarkuje dôležitosť slobody. Ich tvorca, Jozef Cíger Hronský, sa narodil pred 128. rokmi. Vo svojich dielach nám zanechal nielen obdivuhodné, ale aj mnohé rozporuplné odkazy na svoj život. Poďme si dnes spolu pripomenúť netypického maliara, obľúbeného spisovateľa a kontroverznú osobnosť našich dejín, Jozefa Cígera Hronského.

Publicistika|Alžbeta Mareková|23. február 2024

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Veľký pôst. Viete prečo trvá štyridsať dní?

SLOVENSKO/ V kresťanských rodinách momentálne prebieha obdobie pôstu, ktoré sa začalo Popolcovou stredou a vyvrcholí Veľkým piatkom. Pôstne obdobie so sebou prináša celú škálu obmedzení, počínajúc obmedzeniami v strave. Zaujíma vás, ako tieto dni vyzerali v minulosti a čo mali na tanieroch vaši pradedovia? Poďte s nami dnes odhaliť tajomstvá pôstnych dní!

Publicistika|Alžbeta Mareková|22. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Šarm historickej architektúry obklopený pôvabnou prírodou. Spoznajte Plavecký Peter!

PLAVECKÝ PETER/ V Trnavskom kraji, v sedle Malých Karpát je situovaná neobyčajná obec Plavecký Peter. Veľkolepé lesy, ktoré ju obklopujú a neďaleká vodná nádrž Buková z nej robí nielen skvelé miesto na život, ale aj atraktívny cieľ milovníkov prírody a turistiky. Vyberme sa dnes objaviť pôvaby Plaveckého Petra a spoznať jeho históriu aj súčasnosť.

Publicistika|Alžbeta Mareková|21. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Budatínsky hrad, miesto s bohatou históriou a príbehom nešťastnej lásky

ŽILINA/ Tam, kde sa Kysuca stretáva s Váhom, v Žilinskej mestskej časti Budatín, stojí unikátny zámok. Počiatky tohto niekdajšieho kráľovského majetku siahajú do 13. storočia a je to jedna z najstarších architektonických pamiatok na území Žiliny. Poďte s nami dnes spoznať Budatínsky hrad!

Publicistika|Alžbeta Mareková|20. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Hudobná sieň, sintrové vodopády aj netopiere, to všetko ponúka Belianska jaskyňa

VYSOKÉ TATRY/ Majestátne štíty hôr, lesklé hladiny hlbokých jazier a tiché lesné cestičky, to nie je ani zďaleka to jediné, čím sa môže Slovensko pýšiť. Aj svet pod našimi nohami je ozajstný klenot a robí našu krajinu ešte výnimočnejšou. Jaskynné systémy sú rozsiahle a unikátne. Podľa Správy slovenských jaskýň je na Slovensku zo viac ako sedemtisíc jaskýň verejne prístupných iba trinásť. Ich ochotní sprievodcovia však svojim návštevníkom radi predstavia tento „skrytý svet“. Vydajte sa s nami aj dnes na takúto nezvyčajnú návštevu a poďte spoznať Beliansku jaskyňu!

Publicistika|Alžbeta Mareková|18. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Nová krížová cesta v Strečne očarí výhľadmi aj svojím príbehom

STREČNO/ Dnes vám ukážeme miesto, ktoré vám spríjemní deň hneď po niekoľkých stránkach. Čaká vás príjemná nenáročná prechádzka, nádherné výhľady do diaľky a ak ste veriaci, aj stretnutie s Bohom. Navštívime najnovšiu krížovú cestu na území Žilinského okresu, a to v Strečne. Vznikala dva roky vďaka nadšeniu a zanieteniu miestnych veriacich.

Publicistika|Michala Stanikova|17. február 2024

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Popolcová streda - Dievčiny mali byť vydaté a gazdinky vyberali druhé riady!

SLOVENSKO/ Popolcová streda, ktorá sa zvykne označovať aj ako Škaredá streda alebo Krivá streda, je u kresťanov dôležitý deň. Začína sa pre nich totiž obdobie štyridsaťdňového veľkého pôstu pred Veľkou nocou. V tradíciách našich predkov mal aj tento deň svoje pevné miesto. Poďte s nami zistiť, čo robili na Popolcovú stredu naši prarodičia!

Publicistika|Alžbeta Mareková|14. február 2024

Dosiahol najvyšší vrchol sveta, domov sa však už nevrátil. Jozef Psotka by dnes oslávil 90. narodeniny

SLOVENSKO/ Niektorí z nás obľubujú istotu a bezpečie, len neradi vítajú nové výzvy. A potom sú tu tí, ktorí osud odvážne pokúšajú a celý ich život je veľké dobrodružstvo. Horolezcom pravidelne visí život na vlásku a oni sa predsa statočne snažia dosiahnuť vrcholy, ktoré ostatní obdivujú len zo zeme. Taký bol aj Jozef Psotka, nadšený dobrodruh, ktorý s kamarátom Zoltánom Demjánom ako prvý Slovák pokoril „strechu sveta“. Zostúpiť sa mu už nepodarilo.

Publicistika|Alžbeta Mareková|12. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Idylický maják a výhľad na vlnky Malého Dunaja, aj to vás čaká v obci Zálesie

ZÁLESIE/ Len pätnásť kilometrov od ruchu nášho hlavného mesta sa nachádza nezvyčajná dedinka. Učupená v objatí Malého Dunaja, pozorujúc obrysy Malých Karpát na západe, poskytuje svojim obyvateľom vzhľadné a pokojné miesto na život. Vie však príjemne prekvapiť aj svojich návštevníkov. Vyberte sa dnes s nami spoznať obec Zálesie!

Publicistika|Alžbeta Mareková|11. február 2024