Streda 22. 05. 2024 03:37:12 | Meniny má Júlia, Juliana

Šimečka sa obáva, že Ficova vláda bude pôsobiť tak deštruktívne ako vláda Viktora Orbána

SLOVENSKO/Smer-SD, Hlas-SD a SNS by mali podpísať koaličnú zmluvu v pondelok (16. 10.). Rezortné usporiadanie strán je dohodnuté na 80 percent. Predseda SNS Andrej Danko to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

TASR|15. október 2023|18:57:41

ZDROJ: screen shot/TV Markíza/Na telo

Súvisiaci článok
Andrej Danko dostane nové ministerstvo. Asi športu a cestovného ruchu. Riešia, ako uplatniť svojich ľudí, hovorí odborník
Čítajte viac >

Post podpredsedu parlamentu podľa Danka prináleží opozičnej strane. Líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka má preto na túto pozíciu relevantný politický mandát, povedal.

PS bude mať podľa Šimečku záujem o kontrolné parlamentné výbory, špeciálne o výbor na kontrolu Slovenskej informačnej služby. jeho predsedom by sa mohli stať poslanci Jaroslav Spišiak či Tomáš Valášek (obaja PS). Taktiež by chceli aj výbor pre životné prostredie, ľudské práva či zahraničný výbor.

"Budeme pôsobiť ako veľmi aktívna a odborná opozícia. Nechceme robiť agresívnu vulgárnu opozičnú politiku," podotkol Šimečka v relácii.

Danko potvrdil, že SNS nebude mať rezort dopravy. Jeho srdcovkou je vytvorenie ministerstva pre šport a cestovný ruch. Danko sa podľa vlastných slov nebude uchádzať o post ministra na tomto rezorte. Minister bude podľa neho skôr odborníkom. Dankova ambícia je ostať v legislatíve, kde chce pokračovať v zjednocovaní národných síl.

"Ako predseda koaličnej strany sa chcem angažovať pri koordinácii poslancov tak, aby sme boli stabilnou vládou. Je to moja povinnosť," povedal predseda SNS na margo toho, či bude ašpirovať na post podpredsedu Národnej rady SR.

Šimečka skritizoval možnú nomináciu Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. "To je ako nominovať na ministerstvo zdravotníctva niekoho, kto chce ničiť nemocnice," skonštatoval. Líder PS zároveň odmietol, že by nejako loboval u prezidentky Zuzany Čaputovej na odmietnutí niektorých nominantov v budúcej vláde. Hlava štátu má podľa neho vlastný rozum aj ústavnú zodpovednosť.

Danko považuje Huliaka za relevantného hráča, ktorý má jasné hodnotové nastavenie. Prezidentka je podľa neho povinná rešpektovať nominácie predsedu víťaznej strany. SNS netlačí pri vzniku vlády "na pílu" a nevypýtala si žiadne rezorty. Tvrdí, že s menami na posty ministrov ešte "neoperoval".

Možné nominácie na ministrov podľa Šimečku ukazujú, že podmienka odbornosti a schopnosti riadiť rezorty bola na poslednom mieste.

"To, čo vychádza z nominácií aj memoranda, je rezignácia na riešenie problémov Slovenska," poznamenal predseda PS. Obáva sa, že nová vláda bude pôsobiť tak deštruktívne ako vláda Viktora Orbána v Maďarsku. Vlastenecká politika podľa Šimečku poškodí Slovensku.

Predsedu SNS by zároveň neprekvapilo, ak by líder Hlasu-SD Peter Pellegrini kandidoval budúci rok za prezidenta. Progresívne Slovensko zatiaľ v prezidentských voľbách neplánuje postaviť vlastného kandidáta. To, či podporia Ivana Korčoka, Šimečka zatiaľ povedať nevedel.


Súvisiaci článok
Fico: Prezidentka naťahuje vymenovanie vlády, pomáha tým čurillovcom
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Za ministra nechcú ani Huliaka. Ten konšpiruje, že medveď je biologická zbraň, klimatická kríza je výmysel a do Moskvy sa chce ísť odprosiť!
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Európski socialisti pozastavili členstvo SMER-u a HLAS-u, vadí im koalícia s "extrémne pravicovou" SNS. Pellegrini nesúhlasí
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť