Pondelok 15. 07. 2024 07:06:47 | Meniny má Henrich

Mesto Ružomberok opäť varuje pred medveďom. Dvoch v júni usmrtili, ďalší sa teraz pohybuje v okolí rodinných domov

RUŽOMBEROK/ Radnica v Ružomberku vydala ďalšie varovanie pred medveďom. V júni síce zásahový tím odchytil a usmrtil dvoch jedincov, ktorí plienili cintoríny, no teraz videli ďalšieho v blízkosti rodinných domov.

Michal Filek|23. október 2023|10:45:15

Ilustračné foto. Zdroj: pexels.com

Súvisiaci článok
Medveď v Porube strhol ovcu, vlani napadol muža. Starosta žiada o ostražitosť
Čítajte viac >

Medveďa v uplynulých dňoch videli na Malinom Brde, vo Vlkolínci, v blízkosti rodinných domov na Kalvárii, aj na Satelitoch. Radnica okamžite informovala zásahový tím Štátnej ochrany prírody. Jej pracovníci boli v Ružomberku počas uplynulých troch dní.

„Na cintoríne, kde sa medvede vyskytovali v uplynulých mesiacoch, sme inštalovali elektrický ohradník, upravili otváracie hodiny, vyzvali na nevyužívanie sviečok (keďže v nich boli preukázané prímesi hovädzieho a bravčového loja, čo pôsobí pre medvede ako lákadlo) a posilnili hliadky mestskej polície. Zásahový tím v júni odchytil a priamo na ružomberskom cintoríne usmrtil dvoch synatropných jedincov medveďa hnedého. Žiaľ, ani tieto opatrenia úplne nepomohli,“ píše na sociálnej sieti ružomberská radnica.

Aktuálne preto situáciu ohľadom výskytu medveďa hnedého monitorujú. Ako však mesto píše, kompetencie samosprávy sú v tomto smere obmedzené. Podľa zákona je medveď hnedý chránený európskou legislatívou a regulačný odstrel nie je v súčasnosti možný.

Usmrtenie medveďa je možné iba v prípade splnenia konkrétnych podmienok - ak jedinec stratil plachosť, ohrozuje zdravie a majetok ľudí a neexistuje iné riešenie. Bez súčinnosti ústredných štátnych orgánov (Ministerstvo životného prostredia SR) ale nie je možné túto problematiku riešiť.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu, upozorňujeme obyvateľov Ružomberka, aby zvýšili opatrnosť a správali sa zodpovedne. Stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijalo mesto na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov pri pohybe na cintoríne. Opätovne upozorňujeme občanov, aby obmedzili pohyb v oblastiach, kde bol zaevidovaný výskyt medveďa hnedého, a to najmä v skorých ranných a neskorých večerných hodinách.“

V prípade, že medveďa zaregistrujete, informujte bezodkladne Mestskú políciu Ružomberok na tiesňovej linke 159 alebo priamo Zásahový tím pre medveďa hnedého – Západ na telefónnom čísle: 0910 658 615.


Súvisiaci článok
Obec Tehla varuje pred medveďom v obci Lula
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť