Pre TASR to uviedol vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Jaroslav Slašťan.
"Medvede patria medzi nepravých zimných spáčov, čo znamená, že počas teplejších a na potravu priaznivých zím nemusia hibernovať," tvrdí Slašťan.
Povedal, že medveď zimu prečkáva vo vhodnom úkryte, ktorý si vyhrabáva v zemi alebo pod koreňmi stromov. Brloh tiež môže mať v skalných dutinách a pod skalnými prevismi. "Vstupné otvory mávajú rozmery od 60 do 70 centimetrov, našiel sa však aj brloh s veľkosťou vstupu 140 krát 80 centimetrov," opísal ochranár.
Hĺbka brlohov sa pohybuje zvyčajne okolo dvoch metrov. "Jedným z kritérií je, aby do neho nezatekalo, pretože akékoľvek vlhké priestory sú pre zimný spánok nepoužiteľné," podotkol Slašťan.
Dodal, že teplota v ňom by nemala klesnúť hlbšie pod nulu, ale ani vystúpiť veľmi vysoko. Dôvodom je, že by sa tak zvýšila intenzita fyziologických pochodov a energetická zásoba by nemusela vystačiť do jari.
Medveď si brloh upravuje a využíva aj niekoľko rokov. "Postupne ho zanáša výstelkou, ktorá sa v detailoch odlišuje vzhľadom od umiestnenia brlohu. Bežným materiálom na vytvorenie výstelky sú tenšie konáre ihličnanov, tráva, mach a lístie," priblížil ochranár.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť