Na vystavených paneloch približuje niektorých aktérov bratislavského disentu z prostredia neoficiálnej kultúry, kresťanského disentu, výtvarného umenia, tvorcov performance, alternatívnej hudby, divadla či tvorcov samizdatov. "Históriu odporu proti komunistickému režimu v období normalizácie (1969 - 1989) písali stovky odvážnych osobností, ktoré sa nebáli vystúpiť otvorene a verejne proti zdanlivo všemocnému režimu," uvádza k výstave jej kurátorka Ľudmika Pastierová.
Výber fotografií urobila z operatívnych zväzkov ŠtB v Archíve ÚPN, fotky pochádzajú tiež priamo z osobných archívov disidentov. "Príbehy mnohých je možné rekonštruovať aj vďaka materiálom z bývalých spravodajských a bezpečnostných zložiek. Tie nám zároveň ukazujú neraz obludnú perzekučnú mašinériu a represívne metódy režimu, ktorými si vynucoval od občanov poslušnosť a ktoré mu pomáhali ovládať a kontrolovať obyvateľstvo viac než štyridsať rokov," poznamenáva kurátorka.
Na výstave nechýbajú fotky "tajných" zo sledovania známej dvojice Lasica a Satinský či zábery ukazujúce, ako bol pod dohľadom ŠtB spisovateľ a disident Dominik Tatarka.
"Sú to jednoduché dokumentačné fotografie, podstatné je, že hovoria o tom, že im nedali dýchať. Tie fotografie rozprávajú o tom, že pre niektorých ľudí, sféru disidentskú alebo sivej zóny, to bol nedýchateľný režim, kvalita fotografií je nepodstatná," komentoval výstavu riaditeľ festivalu Mesiac fotografie Václav Macek.
Výstava potrvá do 30. novembra.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť