Nedeľa 01. 09. 2024 18:25:55 | Meniny má Drahoslava

NA PITVORE: Alexander Dubček zahynul pred 31 rokmi. Podľa Blanára bol symbolom pokusu o socializmus s ľudskou tvárou. Prezidentka hovorí, že to nemohlo neskončiť tragicky

SLOVENSKO/ Alexander Dubček tragicky zahynul po autonehode pred 31 rokmi. Jeden za najvýznamnejších politikov našich dejín, ktorý sa pred augustom 1968 pokúšal o demokratizáciu socializmu, za čo si vyslúžil vpád vojsk Varšavskej zmluvy, žil potom dlhé roky v nemilosti režimu, ktorého bol predtým najvyšším predstaviteľom. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár dnes hovorí, že by sme si z neho mali brať príklad. Prezidentka však oponuje, že to nemohlo dopadnúť inak, ako tragicky.

TASR|8. november 2023|09:57:40


Súvisiaci článok
Fico chce mimovládky označiť ako zahraničných agentov. Podľa právnika to najviac postihne dezinformačné médiá
Čítajte viac >

Blanár: Pokus o demokratizáciu socializmu narazil na odpor Sovietov

Alexander Dubček sa ako obhajca politického dialógu stal symbolom obrodného procesu, ktorý, žiaľ, skončil neúspešným pokusom o nastolenie socializmu s ľudskou tvárou. Na sociálnej sieti to uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti utorkového 31. výročia jeho úmrtia.

Dubček bol významnou osobnosťou povojnovej histórie Európy a zostáva najznámejším slovenským politikom vo svete, poukázalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Pripomenulo, že po jeho nástupe do funkcie prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) začali silnieť snahy o demokratizáciu socializmu.

Pokusy o reformy v rámci tzv. Pražskej jari narazili na odpor najvyššieho vedenia Sovietskeho zväzu. "Vnímalo ho ako ohrozenie súdržnosti a dominantného postavenia ZSSR v strednej Európe. Obávalo sa, že z reformného Československa sa stane nebezpečný príklad, ktorý by mohli nasledovať aj ostatné krajiny," zhrnul rezort diplomacie.

Prezidentka: Nemohlo to dopadnúť inak, než tragicky

Uplynulo už tridsať rokov od smrti Alexandra Dubčeka, politika, ktorý sa do slovenských dejín zapísal ako jedna z najvýraznejších osobností.

Alexander Dubček vyrastal vo viere v systém, ktorý sa ukázal ako nereformovateľný – a aj pokus nasadiť mu ľudskú tvár nemohol dopadnúť inak, než tragicky. Pre spoločnosť, a aj pre samotného Dubčeka.

Osud mu po Novembri ’89 doprial len krátke pôsobenie v politike na čele Federálneho zhromaždenia. Pod jeho vedením však tento orgán prijal väčšinu zákonov, ktoré významne prispeli k demokratickej transformá­cii československej spoločnosti. Alexander Dubček nám zanechal posolstvo, že cesta k slobode a demokracii nie je samozrejmá a ani ľahká.


Súvisiaci článok
Blanár: Vojenská pomoc Ukrajine od firiem bude pokračovať
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť