Piatok 17. 05. 2024 22:37:33 | Meniny má Gizela, Aneta

V Malej Fatre je rozšírená nebezpečná zábavka. Stavanie kamenných mužíkov ohrozuje rastliny, živočíchy, aj ostatných turistov

MALÁ FATRA/ Kamenní mužíci v minulosti slúžili ako značenie pre pútnikov a cestovateľov. V súčasnosti na orientáciu slúžia turistické značky a stavanie kamenných mužíkov sa stalo zlozvykom turistov. Je tomu tak aj v Národnom parku Malá Fatra.

Michal Filek|23. november 2023|09:00:06

Zdroj: Facebook/ Národný park Malá Fatra

Súvisiaci článok
Na telekomunikačnom stožiari na Kubínskej holi zomrel 59-ročný muž
Čítajte viac >

Týmto nezmyselným správaním sa však ničia rastliny a usmrcujú živočíchy. Taktiež môže dochádzať k narúšaniu biotopov a ohrozeniu bezpečnosti ostatných turistov.

Informáciu priniesla správa Národného Parku Malá Fatra na svojom Facebooku.

„Stavanie kamenných mužíkov je negatívny fenomén, ktorý sa rozmohol v chránených územiach či už na Slovensku alebo aj v zahraničí. Vyzerá to ako nevinná zábavka, avšak z pohľadu prírody sa o zábavu nejedná. Pri masovej výstavbe týchto mužíkov, s ktorou sa môžeme stretnúť na území NP Malá Fatra napr. v Jánošíkových dierach či v okolí Veľkého Kriváňa, dochádza k degradácii biotopov, k ničeniu rastlín či usmrcovaniu živočíchov,“ píšu.

Ako ďalej správa NP informuje, v prípade, že k stavaniu mužíkov dochádza v blízkosti vodných tokov, kedy kamene sú vyberané z vody, dochádza k usmrcovaniu vzácnych lariev vodného hmyzu, ktoré sú naviazané práve na vodné prostredie.

„Larvy ako aj dospelé jedince vodného hmyzu slúžia aj ako potrava pre hmyzožravého vtáka vodnára potočného, ktorého potrava tvorí celoročne hmyz, za ktorým sa aj počas najchladnejších mesiacov ponára pod vodnú hladinu. Schopnosť ponárať sa a loviť potrava pod vodnou hladinou má vodnár ako jediný z našich spevavcov,“ informuje správa NP MF.

404396773_665691432414304_7938341633471672461_n.jpg

Stavaním kamenných mužíkov v hrebeňových partiách zas návštevníci prispievajú k zvýšenej erózii chodníkov.

V neposlednom rade ide tiež o bezpečnosť návštevníkov. V prípade, že sa ku takejto stavbe postaví dieťa a kamene sa zrútia, môže dôjsť k zraneniu. Taktiež v prípade, že sú kamenní mužíci postavení v kopci a dôjde k zrúteniu, kamene môžu zraniť aj turistov prechádzajúcich nižšie.

„V minulosti, keď sme informovali a upozorňovali na tento problém sa mnohí čitatelia ohradzovali, že predsa toto nie je najväčší problém pre prírodu či konkrétne NP Malá Fatra. Áno, sme vedomí toho, že príroda v NP Malá Fatra čelí mnohým iným a väčším problémom, ktoré sa snažíme našou prácou riešiť. Avšak pokladáme za dôležité upozorňovať aj na tento problém. Pretože kým iné problémy si vyžadujú dlhú a systematickú prácu, tento problém je možné aspoň čiastočne riešiť aj príspevkom ako je tento, kedy Vám - naším návštevníkom vysvetlíme, prečo nie je vhodné stavať kamenných mužíkov. Osvedčilo sa nám aj trpezlivo vysvetľovať tieto dôvody priamo v teréne. Pretože veľakrát je stavanie mužíkov len o nevedomosti. Ďakujeme Vám všetkým, ktorí sú disciplinovaní a aj malými krokmi pomáhajú spolu s nami prírode.“

404921988_665691565747624_6561560800895594582_n.jpg


Súvisiaci článok
Ženu obvinili zo zanedbania starostlivosti o 65 psov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť