„Na lokalite Lohót pri meste Kolárovo v okrese Komárno na umelo vytvorenom kanáli vedľa cestnej komunikácie bol potvrdený výskyt nepôvodného invázneho druhu raka červeného. Tento invázny druh raka je prenášačom račieho moru, voči ktorému nie sú naše pôvodné druhy rakov imúnne a spôsobuje ich masívny úhyn. Štátni ochranári preto spustili na lokalite proces rýchlej eradikácie,“ informuje Štátna ochrana prírody SR.
Výskyt raka červeného v okrese Komárno Štátnej ochrane prírody SR nahlásilo Slovenské národné múzeum, ktoré monitorovalo okolité termálne vrty.
„Ide o druhý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska. Po eradikácii v kompetenčnom území Správa Národného parku Veľká Fatra sme na základe poverenia Okresného úradu spustili rýchlu eradikáciu tohto invázneho raka aj tu pri Kolárove. Lokalita sa nachádza v kompetenčnom území Správy CHKO Dunajské luhy. Vzhľadom na veľmi podobné podmienky výskytu vo vodnom kanáli termálneho prameňa, sme zvolili obdobný postup. Vodu z kanála sme odčerpali a raky sme na približne 150 m úseku manuálne vyzbierali,“ opisujú pracovníci ŠOP SR.
Interesantné je, že s pomocou Dobrovoľnej civilnej ochrany vyzbierali takmer 3 000 jedincov. Pričom najdlhší z nich dosiahol dĺžku až 10 cm.
Keďže však nebolo možné odchytiť všetky jedince, vo vodnom kanáli inštalujú odchytové koše a budú zabezpečovať monitoring lokality spojený s odchytom zvyšných rakov.
No a aby toho nebolo málo, tak počas eradikácie objavili v lokalite aj ďalší invázny druh ryby, ktorý je na zozname inváznych druhov vzbudzujúcich obavy Európskej Únie - slnečnicu pestrú (Lepomis gibbosus).
Tiež mnohé ďalšie druhy akváriových rýb, ako napríklad živorodka pestrá, mečúň mexický či plata škvrnitá.
Rak červený bol do Európy introdukovaný zo sladkovodných biotopov severného Mexika, juhu a juhovýchodu USA a dosahuje veľkosť do 15 cm. Známy je najmä z akváriových chovov. Z okolitých štátov je potvrdená jeho prítomnosť v Maďarsku a v Poľsku. Ide o teplomilný druh, avšak môže prežiť aj v zamŕzajúcich vodách.
„Rak červený má vysokú rozmnožovaciu schopnosť, prenáša račí mor a výrazne ohrozuje naše pôvodné raky. Okrem iného pre nich predstavuje aj potravného konkurenta a oproti našim pôvodným druhom má väčší kompetičný potenciál. Vzhľadom na izolovanosť lokality je najpravdepodobnejšou príčinou výskytu úmyselné vypustenie akvaristami, medzi ktorými je táto lokalita dobre známa už viac ako desaťročie,“ informujú ochranári.
ŠOP SR v tejto súvislosti preto vyzýva verejnosť, aby do voľnej prírody nevypúšťala nepôvodné invázne druhy. Okrem porušenia zákona, mnohé z nich predstavujú vážnu hrozbu pre naše pôvodné druhy a ekosystémy.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť