Príbeh svätého Mikuláša sa začal v Turecku v 3. storočí. Mikuláš bol kresťanský biskup a predovšetkým dobrý človek, ktorý mal pre druhých vždy súcit i pochopenie. Jeho doba bola ťažká a o to horlivejšie boli jeho skutky pomoci ľuďom. Svoje bohatstvo využíval prosociálne, vykupoval odsúdených kresťanov, podporoval starostlivosť o chorých, pomáhal núdznym.
Jeho dodnes najznámejším činom bola pomoc trom mladým ženám z veľmi chudobnej rodiny. Na okno ich domu niekoľko nocí po sebe pokladal mešec s peniazmi. Nechcel byť za to oslavovaný, robil to tajne, ako aj iné dobré skutky. Dodnes sa pod jeho patronát utiekajú deti, ženy, pútnici, chudobní, cestujúci, študenti a mnohí iní...
Zdroj: Archív TASR, Milan Kapusta
Sviatok Mikuláša pripadá na 6. december, jeho začiatky však neboli také, ako poznáme dnes. V 15. storočí sa organizovali okázalé sprievody, kde študenti na koňoch nasledovali študenta odetého v biskupskom rúchu. Známe boli aj divadlá v kostoloch, ktoré síce niesli myšlienku pomoci deťom, ale postupom času sa stali kontroverznými aj pre svoju dobu a boli spolu so sprievodmi zakázané.
Namiesto nich sa teda vytvorili malé skupinky v ktorých, okrem Mikuláša, zvykol byť aj anjel a čert. Tieto najprv pôsobili v školách, ale neskôr chodili aj po domoch a deťom rozdávali sladkosti, či iné darčeky. Darčeky v školách mali trochu iný charakter, zvyklo ísť o písacie či iné školské potreby, ale aj sladké pečivo.
Zdroj: Archív TASR, Martin Baumann
Šestnáste storočie zachytáva už aj povestné jabĺčka a orechy a neskôr, v 18. storočí nabral sviatok Mikuláša aj edukačný rozmer. Deti boli Mikulášom chválené, ale aj pokarhané. Tým „zlým“ sa ušla metla, prútik, či cibuľa, kým „dobré“ deti dostali ovocie a perníčky.
Aj keď sa to tak možno zdá, nebol to sviatok len o deťoch. Mladé dievčatá sa mohli s obľubou venovať ľúbostným čarom, ženám boli zakázané návštevy a chlapom zas práca v hore.
Ilustračná foto. Zdroj: Freepik.com
Ako dnešný sviatok prežijete je len na vás, už neplatia nijaké príkazy a zákazy. Avšak skúste sa na chvíľku zastaviť a zachytiť pekné spomienky z detstva, ktoré vám tento sviatok roky prinášal. Dnes ste už možno jeho spolutvorcami, a v rámci vašich možností sa ho snažíte spraviť výnimočným pre vaše deti, alebo vnúčatá.
Pomôžte teda tomuto kúzlu znovu ožiť a pamätajte, či už sa v čižmičke objaví čokoládka, alebo mandarínka, čarovné spomienky budú rovnaké.
Pri spracovaní témy sme vychádzali z informácií z nasledujúcich zdrojov: Tradície na Slovensku (Zora Mintálová- Zubercová), Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch (Katarína Nádaská), Životy svätých- Ikonografia (Ivan Rusina, Marian Zervan).
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť