Áno, prešiel ďalší rok a na mieste nešťastia sa takmer nič nezmenilo. Ostali len pod snehovou pokrývkou ťažko rozpoznateľné základy bytovky, ktorá bola kedysi známa i svojimi zaujímavými kresbami.
Aké závažné skutočnosti boli zistené v prípade výbuchu plynu na Mukačevskej
Ohľadom explózie, ktorá mala za následok výbuch bytového domu v Prešove sa v júni minulého roka objavili závažné skutočnosti. Za explóziu nemuseli byť zodpovední len pracovníci, ktorí poškodili plynové potrubia, ale aj úpravy v dome, vykonávané jeho obyvateľmi. Vyplynulo to z odborného posudku Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity. Napríklad, ak by bola vetracia šachta plne funkčná, nebolo by došlo ku kritickej koncentrácii zemného plynu. Odborníci poukázali aj na fakt, že v schodiskovom priestore nebolo možné otvoriť okná. Hasičmi neodsúhlasené úpravy v bytovom dome boli vykonané približne dva roky pred výbuchom.
„zamreli srdcia naše, stíchol šum brezy...“ (citát na pamätnej tabuli venovaný obetiam nešťastia)
Rok po tomto nešťastí v Prešove odhalili pamätnú tabuľu venovanú ľuďom, ktorí zahynuli počas tejto tragickej udalosti. A skutočne ide o jednu z najväčších tragédií, aké sa za podobných okolností udiali na Slovensku. Obete výbuchu plynu si v roku 2020, teda rok po udalosti, počas pietnej spomienky uctili nielen obyvatelia bytového domu, ale aj členovia záchranných zložiek, vtedajšia primátorka Prešova pani Andrea Turčanová, vtedajší minister vnútra Roman Mikulec a mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita.
Ľudí na Slovensku i v zahraničí stmelila spolupatričnosť
Nielen obyvatelia Prešova, ale celé Slovensko sa stalo svedkom toho, ako sa mnoho dobrých ľudí dokázalo spojiť, aby pomohli tým, ktorí prišli o to najcennejšie. Z horiaceho paneláka sa podarilo zachrániť 39 ľudských životov napriek faktu, že jediné schodisko sa pri výbuchu zrútilo a tým pádom bola úniková cesta odrezaná. Veľkú láskavosť, obetavosť a spolupatričnosť vyjadrili podľa slov bývalej primátorky Turčanovej aj ľudia zo zahraničia, ktorí s napätím sledovali túto tragickú udalosť.
Ako sa zachovať pri výbuchu plynu
V prípade výbuchu plynu je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia a podniknúť kroky, ktoré vám môžu pomôcť ochrániť životy a majetok. Tu sú niektoré z nich, ktoré môžete urobiť:
- Okamžite zavolajte požiarnikov a políciu – vytočte číslo 112.
- Ak je to možné a bezpečné, vypnite hlavný plynový ventil na plynovom prístroji alebo pri prívode plynu do domu.
- Vypnite všetky otvorené plamene, ako sú sporáky a sviečky. Nezapínajte ani vypínače alebo elektrické spotrebiče, pretože elektrické zariadenia môžu spôsobiť iskru a následne ďalší výbuch.
- Nevyhľadávajte sami zdroj úniku plynu.
- Ak je to bezpečné, choďte čo najďalej od miesta výbuchu.
- V prípade úniku plynu v miestnostiach otvorte okná a dvere na ventiláciu. Nepoužívajte elektrické zariadenia a nezapaľujte oheň.
- Dodržiavajte bezpečnostné pokyny a ak existujú špecifické bezpečnostné pokyny od poskytovateľa plynu alebo miestnych úradov, postupujte podľa nich.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť