Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Kauzy, ktoré rieši, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona. Materiál v stredu schválila vláda. Kabinet zároveň odsúhlasil, aby sa legislatívna zmena prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní.
"V mene občianskej spoločnosti na Slovensku vás chceme upozorniť na kroky vlády SR týkajúce sa právneho štátu a inštitúcií v demokratickej spoločnosti, ktoré síce nie jednotlivo, ale vo vzájomnej súvislosti a v kontexte mediálnych vyjadrení strany Smer-SD, Roberta Fica či iných vládnych strán, pred voľbami a po zložení vlády SR významne ohrozujú stabilitu demokracie a právneho štátu na Slovensku," uvádza sa vo výzve adresovanej Európskej komisii.
Neziskovky namietajú najmä rušenie špeciálnej prokuratúry, zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov, prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní a netransparentné výberové konania. Konštatujú, že všetky kroky sa udiali za dva mesiace od volieb a bez akýchkoľvek odborných diskusii.
Pred úrad vlády si dnes objednali aj parný valec. Aby symbolicky poukázali na to, ako vláda valcuje právny štát. A hoci mali povolenie od dopravného inšpektorátu, zablokovali ich policajti.
“Všetko, čo funguje, by sa rušiť nemalo. Začali čistky, ktoré by sa mohli prirovnať k tým stalinským,“ povedal otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. Ten sa stal prvým signatárom petície.
“Majú plnú hubu rečí, že padni komu padni, a pritom sa páni poslanci skrývajú za politickú imunitu,“ dodal na záver Kuciak.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť