Obec Rajecká Lesná nie je pre turistov neznámy pojem, ročne ich sem prichádzajú tisícky a rozhodne majú prečo. Pútnické miesto blízko krajského mesta Žilina má čo ponúknuť aj náročným cestovateľom. Slovenský Betlehem, ktorý sa v obci nachádza, je výnimočná rarita. Avšak turistov sem láka aj farský kostol Narodenia Panny Márie s milostivou sochou Frivaldskej Panny Márie zo 16. storočia, či kalvária s krížovou cestou. Za zmienku určite stojí aj liečivý prameň, ktorý pod kalváriou vyteká.
Zdroj: Rajeckalesna.info
Zdroj: Rajeckalesna.info
Vieme, že Betlehem je mesto na západnom brehu Jordánu, v tomto období nás však pri danom slove skôr napadne neodmysliteľná súčasť vianočnej výzdoby. Mnohé domácnosti už stihli ozdobiť stromček. Tie kresťanské k nemu uložili sošky zobrazujúce jasle s Ježiškom, Máriu, Jozefa, či pastierov a iné postavy, ktoré nám majú priblížiť príbeh narodenia Ježiša.
Viete ako vyzerá Betlehem v bežnej domácnosti, nedajte sa ale pomýliť. V Rajeckej Lesnej môžete očakávať oveľa viac. Nejde totiž iba o vyobrazenie náboženského vianočného príbehu, ale aj dejín slovenského národa.
Zdroj: Archív TASR, Pavol Ďurčo
Autorom Betlehema je Jozef Pekara. Bol to slovenský rezbár, ktorého láska k drevu sa pretavila do neuveriteľného umeleckého diela. Na svojom majstrovskom výtvore, Slovenskom Betleheme pracoval dlhých pätnásť rokov. Chcel, aby si každý pri pohľade na Betlehem našiel aj kúsok svojej domoviny.
Dielo nezobrazuje len biblický námet a dominantné stavby, nájdete v ňom aj zobrazenie tradícií, remesiel, krojov a mnoho iného. Jeho dĺžka presahuje osem metrov a ťahá sa do trojmetrovej výšky. Dotvára ho takmer tristo postáv, ktoré sa pohybujú alebo pracujú.
Keď sa na Betlehem zahľadíte, spozorujete jasličky v maštali, ale aj Bratislavský hrad, vrch Kriváň, obec Čičmany, Bojnický zámok, Terchovskú muziku, pracujúcich roľníkov, Bardejovské kúpele, či kravský záprah.
Zdroj: Archív TASR, Pavol Ďurčo
Rezbársky nožík majstra Jozefa Pekaru stvoril vskutku jedinečné dielo, ktoré môže Slovensku závidieť celý svet. Preto, ak vás naše rodné krásy zaujímajú, choďte sa pozrieť do Rajeckej Lesnej na Slovenský Betlehem. A ak sa dobre zahľadíte, určite v zárezoch krásne opracovaných figúrok zbadáte kus lásky, ktorú do svojej práce majster vložil.
Pri predstavovaní Slovenského Betlehemu sme využili aj informácie z týchto zdrojov: www.rajeckalesna.info, betlehem.rajeckalesna.org
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť