Piatok 22. 11. 2024 15:00:58 | Meniny má Cecília

Od 1. januára platí zákaz držania psa na reťazi pre všetkých

SLOVENSKO/ Zákaz držania psa na reťazi schválili poslanci Národnej rady ešte 22. júna 2021. Do platnosti vstúpil od 1. 1. 2022 pre psy narodené po tomto dátume a od 1. 1. 2024 bude platiť aj pre všetky skôr narodené psy. Prechodné obdobie bolo vymedzené na to, aby sa všetci držitelia zvierat stihli prispôsobiť zmene, postaviť plot a zahodiť reťaz.

Marián Homér|29. december 2023|10:00:06

Zdroj: pixabay.com

Súvisiaci článok
Vo Veľkej Fatre v stredu útočil medveď. Muža pohrýzol do nohy
Čítajte viac >

Sloboda zvierat, ktorá sa významným spôsobom zaslúžila o presadenie tejto zmeny, na svojich stránkach pripomína, že už od 1. januára 2024 bude zákaz reťazí konečne účinný pre všetky psy.

Majiteľ psa má zakázané chovať a držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie. To platí pre všetky miesta v chovnom zariadení (dom, byt, dvor) alebo na akomkoľvek inom mieste.

Krátkodobo môže majiteľ psa uviazať iba počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia a ošetrovania. Aj v tej dobe musí byť pes pod dohľadom.

RETAZ1titulná.jpeg

Kto dostal výnimku?

Výnimku v držaní psa na prostriedku na uväzovanie dostali majitelia a chovatelia nebezpečných psov (pes, ktorý v minulosti napadol/pohrýzol človeka podľa zákona 282/2002). Nedovoľuje sa však v prípade gravidnej alebo dojčiacej suky, chorého psa a mladých psov do 6 mesiacov.

Naďalej môžu byť priviazané služobné psy v službách polície, colníkov, justičnej správy a vojakov. Rovnako psy využívané na osobitné účely - záchranárske, pastierske, poľovné, v službách horskej služby a SBS. To však iba v čase stráženia, pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený a počas výcviku.

Reťaz prináša fyzické a psychické problémy

Milena Santariova z Katedry etológie a záujmových chovov, Fakulty agrobiológie potravinových a prírodných zdrojov, Českej poľnohospodárskej univerzity Praha vo svojom odbornom stanovisku pre Slobodu zvierat pripomenula, že dlhodobé držanie psa na reťazi býva častou príčinou vzniku problémového správania a celého radu psychických porúch a nevratných behaviorálnych a kognitívnych zmien. Priviazaný pes stráca prirodzený priestor pre útek a tak na svoju obranu využíva útok. Preto je u psov držaných na reťazi zvýšená agresivita.

„Je zaevidované, že množstvo útokov na človeka pochádza od psov, ktorí sú dlhodobo držaní na reťazi. Časťou obeťou útokov bývajú deti, ktoré si toto nebezpečenstvo neuvedomujú, alebo sa nedopatrením dostanú do dosahu psa. Pokiaľ sa títo psi dostanú mimo reťaz, väčšinou zostávajú naďalej útoční a predstavujú nebezpečenstvo pre svoje okolie. V priebehu procesu domestikácie sa u týchto psov sformovala schopnosť vytvárať si silné väzby s ľuďmi. Pri veľmi dobre prosperujú, pokiaľ udržujú interakciu s človekom. Odborníci, ktorí sa zaoberajú správaním zvierat, sa bez výnimky zhodujú na tom, že samotársky život na reťazi je pre sociálne zviera, akým je pes, absolútne nevhodný spôsob držania, uviedla Santariová.

V závere svojho stanoviska pripomína zásady welfare (blahobytu) pri chove psov. Hovorí sa im aj zákon piatich slobôd:

  • sloboda od hladu, smeru a podvýživy,
  • sloboda od nepohodlia,
  • sloboda od bolesti, poranení a ochorení,
  • sloboda prejaviť prirodzené správanie,
  • sloboda od stresu, strachu a úzkosti.

Neskôr prof. Webster z Bristolskej univerzity doplnil šiestu zásadu - o možnosť vykonávať slobodne a osobne kontrolu nad vlastnou životnou pohodou.

ARCHIV Hravopark_Lenka Homerova.jpg Zdroj: Archív Hravopark - Lenka Homérová

Dostatok voľného pohybu a podnetov

Držanie psa na reťazi alebo inak priviazaného v obmedzenom priestore znamená, že musí vykonávať fyziologické potreby v rovnakom priestore, v ktorom žije a to psom nie je prirodzené. Obmedzený pohyb sa môže podpísať pod vážne zdravotné ťažkosti a trvalo poškodiť zdravie psa, najmä v rámci pohybovej sústavy. Takto obmedzený sociálny kontakt môže psovi privodiť rôzne poruchy správania. Pre zdravý vývoj a život psa je voľný pohyb dôležitý.

,,Každý pes, v závislosti od plemena, veku, temperamentu, zdravotnej a celkovej kondície potrebuje iný rozsah pohybu pre každý jeden deň. Ideálne ak sa môže slobodne prebehnúť na bezpečnom mieste, keď mu majiteľ venuje čas na vychádzku, spoločné cvičenia, psie športy a rôzne podnety, fyzické aj mentálne,” dopĺňa Lenka Homérová, majiteľka hotela pre psov Hravopark.

V nasledujúcom období bude dôležité, aby ľudia, ktorí vidia psa uviazaného na reťazi neprehliadali tento problém a nahlásili ho obci, polícii alebo organizáciám poskytujúcim pomoc najlepším priateľom človeka.


Súvisiaci článok
Bratislava počíta v budúcom roku s rozpočtom 601,8 milióna eur. Čoho by sa mali dočkať Bratislavčania?
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť