Levická radnica tvrdí, že cieľom mesta je zvýšiť záujem obyvateľov o veci verejné, podporovanie aktívneho občianskeho prístupu a účasti na verejných rozhodnutiach samosprávy. Tiež sa snažia vytvoriť priestor aktivitám a záujmom obyvateľov zamerané na zlepšenie života v meste.
"Tento typ verejnej diskusie o prerozdelení verejných zdrojov na projekty iniciované občanmi si získava stále väčšiu popularitu. Záujem obyvateľov zapojených v hlasovaní každoročne stúpa," uviedla hovorkyňa mesta Daniela Trňanová.
Projekty už možno podávať
Podmienkou pre poskytnutie dotácie je, že podporený projekt bude slúžiť Levičanom a prispeje k skvalitneniu a zlepšeniu života v meste alebo v niektorej z jeho častí. „Projekt môže byť zameraný napr. na úpravy verejného priestoru, voľnočasové aktivity zamerané na kultúrne a pohybové aktivity, záujmové a tvorivé aktivity,“ uvádza radnica.
Okrem toho si mesto dáva za podmienku aj to, že projekt musí byť realizovateľný v rámci jedného roka a zároveň nemohol byť mestom finančne podporený prostredníctvom iného mechanizmu.
Žiadosti môžu predkladať fyzické osoby staršie ako 18 rokov, občianske združenia a neziskové organizácie. Platí, že každý z predkladateľov môže požiadať o dotáciu iba na jeden projekt.
Radnica odporúča projekt podať elektronicky na stránke levice.napady.hlasobcanov.sk, no doručiť žiadosti možno aj mailom (podatelna@levice.sk) alebo poštou na adresu mestského úradu. Radnica bude ďalej posudzovať len tie projekty, ktorých žiadosti budú doručené do 26. januára 2024.
Rozhodne sa hlasovaním
Vyhodnocovanie projektov má podľa Trňanovej dve etapy. "Prvou je kontrola povinných formálnych náležitostí poverenými zamestnancami MsÚ, v prípade nesúladu je zasielaná výzva na doplnenie. Projekty, ktoré spĺňajú všetky povinné náležitosti postupujú do druhej etapy výberu projektov a to na verejné prerokovanie za účasti predkladateľov, poslancov MsZ, poverených zamestnancov MsÚ a občanov. Po verejnom prerokovaní vybraté projekty postupujú do elektronického hlasovania. O tom, ktoré projekty budú podporené dotáciou, rozhodujú občania hlasovaním."
Tritisíc na jeden projekt
Maximálna výška podpory je ohraničená na 3 000 eur v rámci jedného projektu. Mesto zatiaľ nemá ohraničené, koľko financií v rozpočte na túto aktivitu vyčlení. Trňanová potvrdila, že o výške finančných prostriedkov pre participatívny rozpočet budú poslanci rozhodovať v roku 2024.
"Na podporu projektov v rámci participatívneho rozpočtu boli v minulom roku vyčlenené finančné prostriedky vo výške 20 000 eur. Na jeden projekt bolo možné poskytnúť maximálne 3 000 eur." Ako dodala, v hlasovaní sa vtedy rozhodlo o podpore šiestich projektov: Jubilejný folklórny večer, náučný chodník SURDOK, Artánok – amatérske divadelné predstavenia, Maľovanie ihlou, Pod orechom – vybudovanie oddychovej zóny, vyhliadkový ďalekohľad na Kalvárii.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť