Štvrtok 13. 06. 2024 02:36:21 | Meniny má Anton

Danko začal skúšobne zbierať podpisy na kandidatúru na prezidenta. Chce však najskôr rokovať s Pellegrinim a Harabinom

SLOVENSKO/ Predseda SNS Andrej Danko začal zbierať podpisy na prezidentskú kandidatúru. Počas vianočných sviatkov sa vyzbieralo približne 10 000 podpisov.

TASR|4. január 2024|12:39:43

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Pellegrini prijme podporu SNS, ale prerozdelenie ministerstiev odmieta. Pre Danka je to podmienka a zvažuje, že bude sám kandidovať
Čítajte viac >

Danko to potvrdil pre TASR, o zbere podpisov informoval v relácii portálu Pluska Karty na stôl. Danko tvrdí, že podpisy zbiera "skúšobne", ak by nastala patová situácia. Dodal, že svoju oficiálnu kandidatúru ešte neoznámil.

"Som pripravený na rokovania v rámci koalície aj so Štefanom Harabinom. Pripravujeme si aj pozíciu pre prípad, že nenastane dohoda ani s jedným kandidátom," vysvetlil pre TASR Danko. Zopakoval, že SNS považuje najlepšieho kandidáta za prezidenta premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ak by bol Fico prezidentom, SNS by podporila za premiéra lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho. SNS podľa Danka "načúva" aj názorom Pellegriniho ktorý ešte svoju kandidatúru neoznámil a tiež názorom Štefana Harabina, ktorého kandidatúra sa spomína.


Súvisiaci článok
Pellegrini odmietol podporu SNS. Danko zvažuje vlastného kandidáta. Bude ním Harabin?
Čítajte viac >

Šéf SNS pre Plusku priblížil, že Harabin je pre voličov SNS prijateľnejší ako Pellegrini. Obaja majú podľa Danka úplne iné hodnoty. "Ak bude koaličný prezident, chceme otvoriť koaličnú zmluvu z hľadiska pozícií," povedal.

Keďže zmenu v koaličnej zmluve Pellegrini nepripúšťa, Danko začal zbierať podpisy. "Pripravujem si karty, aby som mal 15 000 podpisov, aby som mohol rokovať s Pellegrinim aj Harabinom," povedal s tým, že ak sa s nimi SNS nedohodne, je ochotný kandidovať.

Na otázku, do akej miery je jeho kandidatúra reálna, Danko odpovedal, že to závisí od správania Harabina a Pellegriniho a tiež od toho, či bude kandidovať Fico.

Prezidentské voľby budú tento rok, ich termín ešte predseda parlamentu Pellegrini neoznámil. Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová nebude opäť kandidovať. Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách na päť rokov.

Ústava SR hovorí, že kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície. Podpísať ju musí najmenej 15 000 občanov. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb.


Súvisiaci článok
Korčok a Pellegrini sú favoriti. Vyzvať ich môže len známa osobnosť, myslí si Hrabko
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť