Sobota 13. 04. 2024 16:20:09 | Meniny má Aleš

Tisíce ľudí opäť protestovali proti krokom vlády. Kaliňák to vníma ako prejav opozície

SLOVENSKO/Tisíce ľudí vo viacerých mestách Slovenska vo štvrtok opäť vyšli do ulíc protestovať proti krokom vlády. Zhromaždenia zvolali opozičné PS, SaS a KDH, ktoré namietajú najmä rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) vníma protesty proti novele Trestného zákona ako prirodzený prejav opozície vyjadriť opačný názor vláde.

TASR|12. január 2024|08:00:08

Zdroj: Facebook / KDH

Súvisiaci článok
Danko sa bol s Ficom a Blahom pokloniť normalizátorovi Husákovi. „Klaňajte sa na hroboch obetí komunizmu!“ odkazujú im ľudia
Čítajte viac >

Kaliňák tvrdí, že zmeny, proti ktorým sú vedené, vláda vopred avizovala v predvolebnom programe a musí splniť svoje sľuby voličom.

Poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS) podotkol, že víťazstvo vo voľbách neznamená, že si vláda môže robiť čo chce. Občania podľa neho dávajú účasťou na protestoch najavo, že si neželajú likvidáciu štátu. Uviedli to vo štvrtkovej diskusnej relácii TV JOJ Na hrane.

Kaliňák zdôraznil, že cieľom novely je, aby Trestný zákon nebol zneužívaný, tak ako tomu bolo doteraz. Na margo avizovaného vystúpenia prezidentky k tejto téme v parlamente uviedol, že by bol rád keby sa ozvala, keď boli vo väzbe držaní ľudia, ktorí tam byť nemali. Zároveň odmieta kritiku opozície o "valcovaní" legislatívneho procesu, keď chce prijať novelu v skrátenom legislatívnom konaní. Podotkol, že bývalá vláda prijala v skrátenom legislatívnom konaní historicky najväčšie množstvo zákonov.

Krúpa vládu za novelu opakovane skritizoval. Nesúhlasí so skracovaním premlčacej doby, znižovaním trestov za ekonomickú trestnú činnosť či rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Odmietol argumenty vlády, že úpravou dĺžky trestov sa zníži počet ľudí vo väzniciach. Podotkol, že takých odsúdených sú vo väzniciach len desiatky. Vláda podľa jeho slov novelu pripravila len pre vybraných ľudí.

V diskusii sa dotkli aj zmien v štruktúre Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktoré avizoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Krúpa, ktorý v tejto súvislosti požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného brannobezpečnostného výboru, má za to, že takéto zmeny by malo robiť vedenie polície, nie minister. "Je to politická objednávka nejakým spôsobom rozbiť NAKU," skonštatoval. Predpokladá, že výbor nebude úznášaniaschopný.

Kaliňák reagoval, že podľa zákona musí reformu urobiť minister, pretože riadi policajný zbor. Podotkol, že na úrade Prezídia policajného zboru aktuálne pracuje veľké množstvo policajtov, ktorí preto chýbajú v regiónoch. "Teraz nemá kto robiť, lebo každý je NAKA," poznamenal. Dodal, že v tejto súvislosti je lepšie počkať si na to, čo Šutaj Eštok predstaví. "Nekritizoval by som to dopredu," doplnil.

Ak by bol líder Hlasu-SD Peter Pellegrini zvolený za prezidenta, Kaliňák nevidí problém v ďalšom fungovaní strany. "Hlas je dostatočne etablovaná a suverénna strana, aby vedela urobiť úkony ako sa prispôsobiť výsledkom volieb," povedal. Je však podľa neho priskoro riešiť takéto otázky.

Krúpa v súvislosti s voľbami nového predsedu strany SaS uviedol, že by bol rád, ak by funkciu zastával Branislav Gröhling alebo Marián Viskupič. To, koho bude voliť špecifikovať nechcel. "Možno pribudnú ďalší kandidáti, priestor je otvorený," doplnil. Zároveň poznamenal, že ide o vnútrostranícky proces, ktorý by nerád komentoval bližšie.


Súvisiaci článok
KDH tvrdí, že NAKA začala trestne stíhať Blahu pre obraz Che Guevaru a chcú ho odvolať. Ten je šťastný, narodil sa mu syn!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť