Streda 22. 05. 2024 15:20:36 | Meniny má Júlia, Juliana

Prezidentka po stretnutí s odborníkmi tvrdí, že ak by predkladatelia vedeli o dosahoch Trestného zákona, nikdy novelu nepredložia. „Je to zvrátené,“ povedala Žitňanská

BRATISLAVA/ Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s právnymi expertami a právnickými autoritami, aby diskutovali o predloženej zmene v trestnom zákone. Vyšlo jej z toho, že predkladatelia zákona z vlády Roberta Fica vôbec nevedia o dôsledkoch ktoré zmeny môžu priniesť. Ak by sa stretli s ľuďmi s praxe v procese prípravy novely, nikdy by ju nemohli predložiť. Exministerka Lucia Žitňanská považuje prijímanie takýchto zmien v skrátenom konaní za zvrátené. Predseda rady prokurátorov Stanislav Jakubčík zase uviedol, že neexistujú dôvody na zrušenie Úradu špeciálne prokuratúry, ako ich formuluje predkladateľ. ZDROJ: TASR

Michal Filek|17. január 2024|14:23:29

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Európsky parlament prijal rezolúciu, ktorá odsudzuje Ficove zmeny v trestnom zákone
Čítajte viac >

Za okrúhlym stolom u prezidentky sa stretli sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka, exministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, ústavný právnik Ladislav Orosz, predseda Rady prokurátorov Stanislav Jakubčík, špeciálna prokurátorka Lucia Bizoňová a prokurátor Generálnej prokuratúry SR Peter Sepeši.

Prezidentka: Predkladatelia nevedia o dosahoch Trestného zákona

Prezidentka Zuzana Čaputová je presvedčená, že predkladatelia novely Trestného zákona nevedia o dôsledkoch, ktoré zmeny môžu priniesť. Ak by sa stretli s ľuďmi z praxe ešte pred predložením novely, tak by takýto návrh v súčasnosti v parlamente nebol. Uviedla to po stredajšom stretnutí s právnymi expertmi a právnickými autoritami.

"Bolo to zaujímavé a silné počúvanie, takáto odborná debata mala byť nielenže súčasťou riadneho legislatívneho procesu, ale dokonca mala predchádzať pri zámere prijať takto zásadné zmeny," povedala hlava štátu.

Pripomenula, že s ministrom spravodlivosti sa stretla koncom minulého roka a nevie, s akými odborníkmi sa o návrhu rozprával.

"Pokiaľ viem, ani odborné kapacity ministerstva spravodlivosti sa nepodieľali na tvorbe tejto novely," podotkla Čaputová. Mnohé argumenty, ktoré zazneli na stredajšom stretnutí, zhrnie prezidentka vo štvrtok vo svojom vystúpení v parlamente.

Žitňanská: Robiť zásadné zmeny trestnej politiky v skrátenom konaní je zvrátené

Robiť zásadné koncepčné zmeny trestnej politiky v skrátenom legislatívnom konaní s ambíciou účinnosti o dva týždne je zvrátené. Myslí si to exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Uviedla to po stredajšom stretnutí právnych expertov a autorít v Prezidentskom paláci k návrhom zmien v Trestnom zákone, o ktorých aktuálne rokuje Národná rada SR.

Medzirezortné pripomienkové konanie označila Žitňanská za proces, v rámci ktorého sa môže zásadne vylepšiť návrh zákona.

"Je to oficiálne zverejnený materiál, ku ktorému má každá inštitúcia právo dať pripomienky. Pokiaľ je to zásadná pripomienka, minister spravodlivosti si s nimi musí sadnúť a rokovať, nájsť nejaké riešenie," pripomenula. Ako doplnila, do konania sa môžu zapojiť verejnosť aj mimovládne organizácie.

Odborníci za okrúhlym stolom podľa nej poukázali na konkrétne nedokonalosti zákona aj ich dosah.

"Prečo sa niektoré veci nebudú stíhať, prečo niektorí páchatelia budú účinnosťou tých noriem beztrestní, lebo sa skracujú premlčacie lehoty," načrtla.

Podotkla, že ľudia, ktorí by možno boli odsúdení, budú chodiť po ulici, môžu sa dopustiť ďalšieho trestného činu a niekto na to môže doplatiť. "To sa nedá vychytať cez pozmeňovacie návrhy," poznamenala.

Na restoratívny spôsob justície, ktorý chce vláda zmenami zaviesť, treba vytvoriť zázemie, upozornila Žitňanská. Ako vysvetlila, v návrhu sa neráta so žiadnymi probačnými úradníkmi a nie sú zohľadnení ani v rozpočte. Spochybňuje aj argument o zásadnom odľahčení väzníc. Napríklad v prípadoch drobných krádeží je podľa nej množstvo páchateľov recidivistov, ktorí pochádzajú z prostredia, kde alternatívne tresty nie sú východiskom.

Jakubčík: Dôvody na zrušenie špeciálnej prokuratúry nie sú relevantné

Predsedu Rady prokurátorov SR Stanislava Jakubčíka mrzí, že neprebehlo riadne legislatívne konanie, kde by sa odstránili aspoň najzávažnejšie nedostatky.

Jakubčík vníma prispôsobovanie správania obvinených a obžalovaných osôb k novele Trestného zákona. "Odďaľujú úkony trestného konania alebo nesúhlasia s uzavretou dohodou o vine a treste s vidinou toho, že nastane nová právna úprava, ktorá bude pre nich priaznivejšia," skonštatoval.

Je mu podľa vlastných slov ľúto, že o tak závažnej novele Trestného zákona a trestnej politiky štátu neprebehlo riadne legislatívne konanie, kde by sa aspoň tie najzávažnejšie nedostatky odstránili.

"Vnímam negatívne dolnú hranicu trestných sadzieb v prípade trestných činov majetkových a hospodárskych. Pri každom trestnom čine môže byť uloženie podmienečného trestu. To znamená, aj keď bude miliardová škoda," poukázal Jakubčík.

Dôvody na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry podľa neho nie sú. Tie prezentované nepovažuje za relevantné. Nemali by sa znižovať trestné sadzby tak, aby to malo devastačný účinok na trestnú politiku štátu.


Súvisiaci článok
Ako Slovensko včera protestovalo. Pozrite si video a fotogalériu z väčšiny miest
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť