Alokácia pre Prešovský samosprávny kraj je vo výške viac ako 346-tisíc eur
Cieľom projektu je priniesť vybudovanie komplexného systému WEB GIS na podporu manažmentu povodňových rizík a rovnako aj varovný systém pred bleskovými povodňami na pilotných povodniach prešovského regiónu a Malopoľského vojvodstva. Predpovedný systém bude založený na integrácii meteorologickej predpovede, IoT snímačov a metód hydrologického modelovania. Dokáže poskytnúť aktuálne informácie o klimatických i hydrologických charakteristikách daného územia.
Konferencia bola zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti a zainteresovaných strán o prírode blízkych riešeniach v povodňovej ochrane. Okrem iného bolo cieľom podnietiť miestne komunity a orgány k efektívnej spolupráci.
Prešovský samosprávny kraj (PSK) vstúpil do projektu v minulom roku
PSK vstúpil do medzinárodného projektu Flopres (LIFE22-CCA-SK-FLOPRES) v roku 2023. Mal by priniesť návrh integrovaného riešenia opakujúcich sa povodňových stavov a realizuje sa nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. Projekt je realizovaný v rámci grantového programu LIFE, ktorý je nástrojom Európskej únie na financovanie opatrení v oblasti životného prostredia a klímy.
„Posledné roky nám ukazujú, že problematikou opakujúcich sa povodňových stavov na našom území je nutné sa zaoberať a riešiť ju. Flopres sa zameriava jednak na prevenciu, ale aj na predpovedanie bleskových povodní, a to prostredníctvom sledovania rizikových oblastí, takže bude pracovať s presnými dátami. Naším zámerom je posilniť odolnosť obcí voči prírodným katastrofám, ako sú povodne a prívalové dažde, ktoré sužujú aj naše obce a mestá. V tomto projekte zohrá preto určite kľúčovú úlohu nielen spolupráca s našimi partnermi a odborníkmi, ale tiež súčinnosť s miestnymi, štátnymi a súkromnými subjektmi. A v neposlednom rade bude dôležité aj zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o šetrnom prístupe k prírode,“ týmito slovami priblížil na sklonku minulého roka projekt Flopres predseda PSK Milan Majerský.
Riziká spojené s bleskovými povodňami sú dobre známe
Ide o náhly vzostup vody v nízko položených oblastiach, ktorý je často spôsobený výdatnými zrážkami v krátkom časovom rozpätí. Napríklad v USA bleskové povodne spôsobia priemerne viac úmrtí ako blesky, tornáda, či hurikány. Mnoho ľudí má tendenciu podceňovať bleskové povodne, i keď ich nebezpečenstvo spočíva v náhlej povahe a rýchlo tečúcej vode.
V rizikových oblastiach PSK budú osadené senzory
Získané dáta sa spracujú a budú využité pri prevencii a predpovedaní bleskových povodní. Projekt prinesie významné benefity aj pre správcov povodí a lesov, pre štátne vodohospodárske podniky, samosprávy či poľnohospodárov. Predpokladané ukončenie projektu je v auguste 2026. Medzi pozorovateľov projektu sa zaradil Malopoľský región, mestá Košice, Prešov a Inovačné centrum Košického kraja.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť