Mesto Žiar nad Hronom v roku 2008 uzatvorilo nájomnú zmluvu so spoločnosťou Euro AWK, podľa ktorej spoločnosť dodala a osadila nové prístrešky pre zastávky mestskej hromadnej dopravy. Od mesta dostala možnosť 15 rokov bez poplatkov prevádzkovať viaceré bilbordové plochy a citylighty.
Primátor mesta Peter Antal informoval, táto zmluva už vypršala a neplánujú ju predĺžiť. „Prajeme si, aby bilbordy z obytnej časti mesta zmizli. Euro AWK nám oznámilo, že v prípade nepredĺženia zmluvy zastávky, ktoré sú jej majetkom, demontuje,“ povedal Peter Antal a dodáva, že aktuálne obstarávajú nové prístrešky, ktoré už budú majetkom mesta. Tie by mali byť inštalované do dvoch mesiacov a ich súčasťou by mali byť aj živé zelené strechy.
„Pri uzatváraní zmluvy v roku 2008 sa nemyslelo aj na možnosť, ako si prístrešky za zostatkovú hodnotu odkúpiť do majetku. Osobne si myslím, že ich súčasná hodnota nebude vyššia ako náklady na ich demontáž a dopravu, ale je to rozhodnutie uvedenej firmy, a to musíme rešpektovať,“ vysvetľuje. Spoločnosť Euro AWK už začala prístrešky na zastávkach mestskej hromadnej dopravy odstraňovať.
Spoločnosť Euro AWK začala prístrešky odstraňovať v januári toho roka. Zdroj: ziar.sk
Prečo zelené strechy?
„Autobusové prístrešky so zelenými strechami sú riešením, ktoré zlepšuje kvalitu vzduchu, podporuje biodiverzitu, a zároveň esteticky obohacuje mestský priestor,“ povedala Denisa Mindová z Oddelenia správy majetku mesta MsÚ. Samospráva z vlastných finančných prostriedkov kúpi trinásť takýchto autobusových prístreškov v dvoch rôznych veľkostiach, malé a veľké.
Veľké sa budú nachádzať na Sládkovičovej ulici pri bývalej hygiene a na Ul. SNP pri notárskom úrade. Malé budú na Ul. SNP smer Handlová, smer k AZ a smer Ladomerská Vieska, dve prepojené na Ul. SNP pri Tescu, Ul. M. Chrásteka oproti Jadranom, Sládkovičova pri poliklinike, Tajovského oproti budove Červeného kríža, Dukelských hrdinov pri starej tržnici a Krížna pri Stavite.
Zastávky sa taktiež doplnia o lavičky s operadlom, tvorené budú bezpečnostným kaleným sklom, na ktorom bude tabuľka pre cestovný poriadok a tiež označenie zákazu lepenia plagátov.
Inšpirácia prišla z Holandského mesta Utrecht, ktoré osadilo prvé zelené prístrešky v roku 2019. Zdroj: sadzv.sk
Živé zelené strechy majú množstvo praktických výhod. „Zlepšujú mikroklímu, tienia, dažďová voda je optimalizovane využitá a prirodzene dočasne zadržiavaná, následne sa potom odparuje. Rastliny na strechách absorbujú prach a CO2 z ovzdušia, chladia okolie v horúcich letných dňoch a tiež poskytujú domov a potravu rôznym druhom hmyzu,“ povedala Denisa Mindová.
Dodala, že ochrana proti UV žiareniu predlžuje životnosť strechy. Zelená strecha bude tvorená zásobníkmi, ktoré obsahujú predpestovanú vegetáciu vo viac ako 80 percentách. V týchto zásobníkoch sa plánuje umiestniť približne štyri až šesť druhov rastlín, ktoré sú odolné voči mrazu, prispôsobivé a schopné rýchlo dorásť už v priebehu prvej sezóny.
Zelené strechy môžu pomôcť zachytiť jemné prachové častice, absorbovať dažďovú vodu a poskytovať tieň. Zdroj: sadzv.sk
„Prvé tri až štyri týždne je potrebné zeleň pravidelne zalievať a udržiavať ju vlhkou. V období sucha s vysokými teplotami bude zalievanie samozrejmosťou. Potom už behom roka nie je vyžadovaná žiadna zvláštna starostlivosť a zalievanie. Je to takmer prirodzená vegetačná forma, ktorá sa sama udržuje a obnovuje,“ vysvetlila ďalej Denisa Mindová.
Navyše, nainštalovanie zásobníkov je veľmi rýchle a jednoduché a ďalšou výhodou je, že v prípade potreby opravy strešnej konštrukcie je možné zásobníky jednoducho odstrániť. Keď sa konštrukcia opraví, zásobníky sa opäť umiestnia na svoje miesto, čo zabezpečí, že zelená strecha zostane celistvá.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť