Druhý senát ÚS prijal sťažnosť 7. februára. Týka sa "postupu Slovenskej informačnej služby spočívajúcom v jej nečinnosti v súvislosti s nezničením výsledkov použitia informačno-technických prostriedkov". Podanie sťažnosti na ÚS pre TASR potvrdil Haščákov advokát Martin Škubla. Poukazuje na verdikt ESĽP z roku 2021 s tým, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené.
SIS v kauze odpočúvala byt expolicajta Zoltána Vargu na Vazovovej ulici v Bratislave. Príkazy na odpočúvanie v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Tieto rozhodnutia neskôr ÚS zrušil ako nelegálne a Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.
Jeho sťažnosť v časti nesplnenia povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania ÚS najprv odmietol. Po minuloročnej obnove konania v tejto veci ÚS prijal jeho pôvodnú sťažnosť na ďalšie konanie. ESĽP v roku 2021 v súvislosti s odpočúvaním konštatoval porušenie práva Vargu na súkromie, rovnako rozhodol aj v prípade Haščáka.
Obaja na ÚS namietajú, že SIS dosiaľ nezničila všetky výsledky z odpočúvania. "V prípade pána Vargu sa obnovilo pôvodné konanie o ústavnej sťažnosti, v prípade pána Haščáka sa podala nová sťažnosť," uviedol Škubla.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť