Utorok 09. 04. 2024 20:41:00 | Meniny má Milena

Haščák na Ústavnom súde napadol, že SIS nezlikvidovala odpočúvania v kauze Gorila

SLOVENSKO/ Ústavný súd (ÚS) SR prijal na ďalšie konanie sťažnosť finančníka Jaroslava Haščáka týkajúcu sa povinnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila v rokoch 2005 a 2006. Ústavná sťažnosť vychádza z predchádzajúceho verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

TASR|13. február 2024|08:04:27

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Haščák podal trestné oznámenie pre konverzáciu, ktorú zverejnil Matovič
Čítajte viac >

Druhý senát ÚS prijal sťažnosť 7. februára. Týka sa "postupu Slovenskej informačnej služby spočívajúcom v jej nečinnosti v súvislosti s nezničením výsledkov použitia informačno-technických prostriedkov". Podanie sťažnosti na ÚS pre TASR potvrdil Haščákov advokát Martin Škubla. Poukazuje na verdikt ESĽP z roku 2021 s tým, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené.

SIS v kauze odpočúvala byt expolicajta Zoltána Vargu na Vazovovej ulici v Bratislave. Príkazy na odpočúvanie v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Tieto rozhodnutia neskôr ÚS zrušil ako nelegálne a Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Jeho sťažnosť v časti nesplnenia povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania ÚS najprv odmietol. Po minuloročnej obnove konania v tejto veci ÚS prijal jeho pôvodnú sťažnosť na ďalšie konanie. ESĽP v roku 2021 v súvislosti s odpočúvaním konštatoval porušenie práva Vargu na súkromie, rovnako rozhodol aj v prípade Haščáka.

Obaja na ÚS namietajú, že SIS dosiaľ nezničila všetky výsledky z odpočúvania. "V prípade pána Vargu sa obnovilo pôvodné konanie o ústavnej sťažnosti, v prípade pána Haščáka sa podala nová sťažnosť," uviedol Škubla.


Súvisiaci článok
Neutíchajúce protesty: Občianska povinnosť či politické divadlo? Prečo (ne)protestovať?
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Európska komisia dvakrát vyzvala vládu, aby stiahla trestný zákon, inak prídeme o miliardy eur
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Zomrel bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Prečítajte si jeho profil
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť