Kynológovia HZS, ktorí sú tiež často súčasťou medzinárodných záchranných akcií, spolu so svojimi štvornohými pomocníkmi prešli ešte v januári zimným preškolením na získanie a obnovenie odbornej spôsobilosti na záchrannú činnosť pomocou lavínového a pátracieho psa. Akcia sa konala vo Vysokých Tatrách v Doline Zeleného plesa.
Kto sú to kynológovia
Kynológovia sú psovodi, ktorých pomocníkmi sú služobné záchranárske psy. Vysoká úroveň práce našich kynológov je doslova svetoznáma a psovodi zo Slovenska sa často stávajú súčasťou veľkých záchranných akcií a školení. Pri práci psovodov a ich psov sa kladie dôraz na tímovú prácu, ovládateľnosť psa, motiváciu a ochotu hľadať, pohyblivosť a samostatnosť. Psovodi musia mať dostatočné teoretické i praktické znalosti poskytovania prvej pomoci.
Aké boli témy cvičenia
Hlavnou témou cvičenia bola organizácia záchrannej činnosti so psom. Ďalej to boli spôsoby nasadenia záchranára a psa na vyhľadávanie v lavíne. Každý návštevník hôr by mal poznať užitočné odkazy – upozornenia a výstrahy (hzs.sk), lavínová situácia (laviny.sk) a predpoveď počasia (shmu.sk).
Školenie a priebežné vzdelávanie záchranárov je mimoriadne dôležité
Jedným z pracovísk HZS je preto aj Školiace stredisko. Zaoberá sa udržiavaním a zvyšovaním kvalifikovanosti záchranárov a posúvaním kvality metodiky horskej záchrany. Ďalšie stredisko – Stredisko lavínovej prevencie (SLP) – funguje na Slovensku už od roku 1972. Zaoberá sa monitorovaním snehových zrážok, snehovej pokrývky a jej vývoja.
Partnerom HZS je aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU), ktorý poskytuje cenné údaje aj pre prácu SLP. Okrem klasickej predpovede počasia vydáva SHMU aj meteorologické a hydrologické výstrahy, stupne povodňovej aktivity a varovný systém kvality ovzdušia.
Štatistika zásahov HZS
Počet zásahov príslušníkov HZS v minulom roku 2023 opäť vzrástol. Horskí záchranári vykonali o 334 viac zásahov ako v predošlom roku 2022. Pomoc bola najčastejšie žiadaná v Nízkych Tatrách a alarmujúci je hlavne počet zásahov na lyžiarskych svahoch. Dôvodom je aj správanie sa lyžiarov a ich pohyb v teréne v nevhodných poveternostných podmienkach.
Druhý najvyšší počet zásahov si vyžadovalo stredisko Vysoké Tatry, kde pomoc potrebovali najmä pacienti v teréne. Takmer v polovici prípadov pomáhali záchranári domácim obyvateľom a pomohli aj turistom a lyžiarom spolu z 34 krajín sveta vrátane Slovenska. Hory si každoročne vyžiadajú svoje obete a v roku 2023 ich bolo 22, z toho 12 osôb zahynulo vo Vysokých Tatrách.
Pri písaní článku sme čerpali informácie z oficiálnej stránky hzs.sk.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť