Piatok 17. 05. 2024 11:17:13 | Meniny má Gizela, Aneta

Trinásty dôchodok sa má zvýšiť na minimálne 370 eur. Zhorší sa stav verejných financií

SLOVENSKO/ Schválenie návrhu na zvýšenie 13. dôchodku, o ktorom aktuálne rokuje Národná rada (NR) SR, by mohlo v porovnaní so scenárom nezmenených politík trvale prispievať k zvyšovaniu deficitu verejných financií o 0,4 až 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

TASR|16. február 2024|08:00:06

Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Matovič: "Zvýšiť plat sebe samému o 100 %? Druhého takého premiéra v Európe nenájdete!"
Čítajte viac >

Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v súlade s plnením svojho ústavného mandátu pripravila kvantifikáciu vplyvov zvýšenia 13. dôchodku od roku 2024.

"Prijatie návrhu by preto prispelo k zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti verejných financií o 0,4 % HDP, ktorá sa už dnes nachádza výrazne v pásme vysokého rizika," upozornila RRZ s tým, že už v strednodobom horizonte do roku 2027 by to znamenalo kumulatívny príspevok k nárastu dlhu verejnej správy o 1,6 % HDP.

"Vzhľadom na zlý stav dlhodobej udržateľnosti verejných financií a potrebu stabilizácie verejného dlhu by mala vláda prijímať nákladné a trvalé opatrenia iba za predpokladu ich plného trvalého finančného krytia, teda trvalým znížením iných výdavkov a/alebo zvýšením príjmov v identickej výške, a neprispievať ku ďalšiemu zhoršovaniu dlhodobého zdravia verejných financií," zdôraznila rozpočtová rada.

Z dodatočných výdavkov na 13. dôchodky na úrovni 542 miliónov eur by podľa prepočtov RRZ približne 95 % zvyšovalo disponibilné príjmy 1,1 milióna starobných a predčasných starobných dôchodcov. Z nich približne 100.000 penzistov s najnižšími príjmami do 429 eur si oproti súčasnému stavu môže v priemere polepšiť o 8,5 % alebo 370 eur. Naopak, 100.000 dôchodcov s najvyššími príjmami od 991 eur si prilepší o približne 3,8 % alebo 552 eur. Zvyšných 5 % dodatočných výdavkov zvýši príjmy približne 300.000 poberateľov sirotských, invalidných a ostatných dôchodkov.

"Z pohľadu príjmov domácností by navrhované opatrenie pozitívne ovplyvnilo disponibilné príjmy približne 1,9 milióna ľudí spoločne žijúcich v rodinách dôchodcov, čo by prispelo k miernemu poklesu príjmových nerovností v populácii," priblížila RRZ.

Miera rizika chudoby rodín s poberateľmi dôchodku by podľa výpočtov rady mierne poklesla o 0,07 percentuálneho bodu (p. b.) z úrovne 15,1 %. Naopak, miera rizika relatívnej chudoby rodín bez dôchodcov by štatisticky stúpla o 0,36 p. b. z úrovne 11,8 %. Príjmy týchto rodín síce ostanú nominálne nezmenené, zvýši sa ale tzv. mediánový príjem populácie, podľa ktorého sa počíta hranica chudoby.

"Z pohľadu porovnania vývoja dôchodkových príjmov priemerného dôchodcu voči rastu cenovej hladiny, tzv. dôchodcovskej inflácie, možno povedať, že priemerná kúpyschopnosť starobných dôchodcov sa pred koncom roka 2023 vrátila približne na úroveň pred inflačným šokom. Nad rámec štandardnej a mimoriadnej valorizácie dôchodkov už na kompenzáciu inflácie nie je potrebné prijímať ďalšie jednorazové alebo trvalé opatrenia," zhodnotila RRZ.


Súvisiaci článok
Zisk slovenských bánk dosiahol vlani 1,2 miliardy eur. Vláda na ne uvalila mimoriadnu daň
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť