Návštevníci mali možnosť ochutnať autentické sladké i slané pokrmy, ktoré ich svojou vôňou a zvlášť chuťou preniesli na miesta dávno minulé. Všetky jedlá boli pripravené podľa pôvodných stredovekých receptov. Prekvapením bolo remeselné pivo, ktoré čapovali v historickej atmosfére kamennej pivnice kaštieľa.
Podujatím sprevádzala stredoveká kuchárka Simona Albertová
Historička, členka AMIS a mimoriadne nadaná kuchárka Simona Albertová prítomných zaviedla do dejín stredovekej gastronómie. Poskytla im nielen rôzne zaujímavosti, ale aj v dnešnej dobe už ťažko uveriteľné fakty. Počet miest bol limitovaný a vstupné vo výške 3 eurá na osobu bolo naozaj symbolické, navyše zahŕňalo jedlo a pitie.
V historickej kuchyni AMIS sa varia historické jedlá
Sezóna historického varenia, kedy je skupina AMIS často pozývaná na rôzne akcie a podujatia u nás i v zahraničí, pomaly začína. V Sninskom kaštieli mali návštevníci v rámci podujatia možnosť vyskúšať napríklad kura po uhorsky, pivný chlebík, či tvarohové baby.
Zaujímavosti zo stredoveku
Stredoveký človek jedol zväčša iba dvakrát denne – neskoré raňajky a skorú večeru. V piatok si ľudia radi dopriali pôstne jedlá i vodné živočíchy. A nemáme na mysli ryby a raky, ale napríklad vydru alebo bobra. Možno neviete, že najčastejšie používaným materiálom na výrobu kuchynských pomôcok bola v stredoveku keramika. Bola totiž pomerne ľahko nahraditeľná, lacná a udržiavateľná.
Čomu sa venuje spoločnosť AMIS
Spoločnosť AMIS v historickej kuchyni / Historical cooking okrem mnohých iných aktivít napríklad lektoruje workshopy dobovej kuchyne. Pripravujú sa prednášky, verejné prezentácie a ochutnávky, pričom len v minulom roku 2023 rozdali 10 tisíc ochutnávok. Niekedy patria medzi najchutnejšie tie najjednoduchšie jedlá a AMIS na svojej FB stránke ponúka pravé stredoveké recepty, ktoré si podľa nich môžete doma vyskúšať.
Zaujímavosti o jedlách našich predkov
Kukurica sa dlhé obdobie pestovala len ako krmivo pre zvieratá. V 18. storočí panovník vydal nariadenie, že je povinné na záhradách pestovať aj zemiaky, ktoré dovtedy všetci odmietali z dôvodu, že ich nadzemné časti sú jedované. Konzumujú sa hľuzy, ktoré sú pod zemou, a to ľuďom nedávalo logiku. Takže prvopočiatky typických slovenských halušiek sú aj o tom, že niekto nám prikázal povinne pestovať zemiaky.
Možno sa to tak nezdá, ale stredoveká kuchyňa nebola chudobná, ale naopak plná surovín a dostatočne pestrá. Stravovanie bolo však vždy pripravované vzhľadom na spoločenskú vrstvu a majetok. Vo vyšších kruhoch boli hostiny, predovšetkým svadobné, veľmi pompézne a slávnostné, s množstvom vyberaného jedla a pitia, umiestneného vo vzácnych nádobách.
Nuž, ale ochutnať páva v kyselici, kašu z teľacieho mozgu, alebo veveričky podávané s ovocím, na to by sme dnes potrebovali asi silný žalúdok.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť