Do funkcie predsedu SaS okrem Gröhlinga kandidoval aj Igor Prieložný.
"Táto dôvera je pre mňa veľkou výzvou a veľkým záväzkom," uviedol Gröhling a poďakoval členom strany za zvolenie. Do budúcna chce spájať ľudí a posilniť stranu v regiónoch aj na národnej úrovni. Podčiarkol potrebu boja za demokratické hodnoty a boja proti vláde Smeru-SD. SaS bude preto podľa Gröhlinga potrebovať omnoho silnejší mandát. "Bude potrebovať atakovať dvojciferný výsledok," objasnil. Je presvedčený, že na to majú. Rovnako má ambíciu byť v ďalšej vláde.
Predchádzajúci líder strany Richard Sulík vyjadril plnú podporu svojmu nástupcovi. Pripomenul, že stranu viedol 15 rokov. Skonštatoval, že SaS nie je strana, ktorá by zmenou predsedu zanikla a aktuálne vidí najlepší čas na generačnú obmenu jej vedenia. Avizoval tiež, že bude kandidovať aj v najbližších voľbách do Národnej rady SR.
SaS schválila na kongrese aj zmenu stanov, z ktorej vyplýva vytvorenie funkcie čestného predsedu. Členovia kongresu ju podporili 93 percentami hlasov.Čestným predsedom sa stal Sulík, ktorý po 15 rokoch skončil ako líder strany.
Do Republikovej rady straníci zvolili Romana Foltina, Miroslava Žiaka a Máriu Kolíkovú. "Všetci traja boli zvolení na štyri roky," ozrejmil hovorca strany Ondrej Šprlák. Členmi Rozhodcovskej komisie sa stali Michal Komada a Daniel Kravec.
Majerského v tajnom hlasovaní volilo 225 delegátov sobotňajšieho snemu v Žiline. Jeho vyzývateľ Ivan Šimko získal hlasy 16 delegátov.
Snem tiež odsúhlasil zmenu stanov. Funkčné obdobie predsedu KDH sa tak predĺži z pôvodných dvoch na štyri roky. "Ak sa budeme snažiť mať na konci každého nášho konania človeka a jeho záujmy, KDH tu nebude nikdy zbytočné," uviedol bezprostredne po zvolení Majerský.
Za podpredsedov hnutia delegáti zvolili Igora Janckulíka, Viliama Karasa a Mariána Čaučíka.
Snem zároveň prijal zásadné uznesenie, v ktorom vyzýva vládnu koalíciu, aby netraumatizovala slovenskú spoločnosť pokusmi opätovne meniť a nasilu presadzovať zmenu trestnej politiky. Hnutie vyzýva, aby vláda vyčkala na rozhodnutie Ústavného súdu a rešpektovala ho. Delegáti sa tiež venovali navrhovaným zmenám týkajúcim sa fungovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). V prijatom uznesení deklarujú, že sú zásadne proti legislatívnym zmenám. Témou snemu boli aj aktuálne hrozby v geopolitickom kontexte.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť