Spomienkové stretnutie, ktoré sa konalo v Kremničke 17. marca, zorganizovalo Centrum materiálnej pomoci Banská Bystrica pod vedením Zuzany Janíčkovej a autora spracovania Matúša Jančura. V minulosti sa na tomto mieste uskutočňovali hromadné popravy počas existencie Slovenského štátu.
Prepáčte. Zdroj: Martin Dubovský
V protitankovej priekope v Kremničke bolo v období od novembra 1944 do 17. marca 1945 zavraždených viac ako 1200 ľudí rôznych národností, vrátane Židov, Slovákov, Rómov, Maďarov, Britov, Nemcov, Rumunov, Čechov, Američanov, Poliakov, Srbov a Bulharov. Po týchto vraždách bolo v masových hroboch nájdených celkovo 747 obetí, časť hrobov však doteraz nebola odkrytá. Vzhľadom na množstvo zavraždených je masaker v Kremničke najväčším doloženým vojnovým zločinom spáchaným na území Slovenska.
Protitanková priekopa sa stala miestom posledného odpočinku pre viac ako 1200 ľudí. Zdroj: Martin Dubovský
Hoci niektoré obete boli exhumované a presunuté na iné miesta, približne 400 obetí, ktoré nebolo možné identifikovať alebo ktorých žiadni príbuzní neidentifikovali, zostalo pochovaných v Kremničke. Na mieste ich hromadného hrobu bol v roku 1949 postavený veľký Pamätník obetiam fašizmu, známy aj ako Pamätník SNP. Tento pamätník navrhol významný slovenský architekt Dušan Jurkovič ako svoje posledné dielo v roku 1947, avšak sám sa už nedožil jeho odhalenia. V roku 1963 bol pamätník vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Na mieste hromadného hrobu bol v roku 1949 postavený veľký Pamätník obetiam fašizmu. Zdroj: Martin Dubovský
Súčasný územný plán naznačuje, že toto miesto, kde sa odohrávali hrôzy nacistického teroru a praktiky Hlinkovej gardy, má byť ešte viac zastavané rodinnými domami. Tento vývoj sa odráža aj v súčasnej realite, ako vidieť na posledných fotografiách od autora udalosti, kde nový dom stojí na mieste, kde boli počas exhumácie identifikované obete.
Pietne miesto má byť ešte viac zastavané rodinnými domami. Zdroj: Martin Dubovský
V masových hroboch bolo nájdených celkovo 747 obetí, časť hrobov však doteraz nebola odkrytá. Zdroj: Martin Dubovský
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť