"Bola v dosť zúboženom stave. Previezli sme ju k veterinárom, ktorí, našťastie, nepotvrdili naše obavy o jej oko. Je vychudnutá, dlhšie nemohla loviť pre zápal očí, no ináč sa zdá byť v poriadku, je nezranená a bez známok nefunkčnosti niektorej časti tela," uviedla Správa NP.
Sova dostala injekciu proti parazitom a masť, ktorou jej budú ochranári pravidelne natierať oči. Veria, že sa ju podarí vykŕmiť a vrátiť späť do prírody aj z toho dôvodu, že ju objavili mimo jej doteraz známeho bežného výskytu. "Svedčí to o šírení tejto krásnej sovy do ďalších častí našej prírody," upozorňuje Správa NP.
Záchrana a starostlivosť o hendikepované živočíchy patrí k menej známej, no rovnako dôležitej činnosti pracovníkov Správy NP. Počas nepretržitej služby prichádzajú na základe oznámenia kdekoľvek v rámci celého kompetenčného územia po chráneného živočícha, ktorý vyžaduje pomoc a starostlivosť.
"Sme vybavení na poskytnutie aj dlhodobej nenáročnej starostlivosti, v zložitejších prípadoch spolupracujeme s veterinárnymi lekármi," dodávajú ochranári.
Počas existencie rehabilitačnej stanice pomohli pracovníci Správy NP k návratu do prírody množstvu vtákov, ale aj iných živočíchov. Najčastejšie sa vyskytujúcimi obyvateľmi voliér a priestorov pre rehabilitáciu sú tradične myšiaky lesné, sokoly myšiare, dážďovníky, belorítky, sovy lesné, netopiere vyskytujúce sa v mestskom prostredí, ale aj vzácnejšie druhy ako sluka hôrna či lelek lesný.
"Občas sa k nám dostanú veľmi vzácne druhy, ktorých nález ľudia ohlásia bez toho, aby tušili, o akú vzácnosť ide," dodáva Správa NP. Nálezcovia sa môžu v prípade potreby obrátiť na pohotovostné číslo +421 911 485 298, ktoré je uvedené aj na webovej stránke www.npslovenskyraj.sk.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť