Pondelok 17. 06. 2024 10:55:59 | Meniny má Adolf

Počas Veľkej noci riešili 40 stretov s medveďom. Ochranári už uzatvárajú dohody s poľovníkmi

RUŽOMBEROK/ Zásahový tím pre medveďa hnedého riešil počas uplynulých veľkonočných sviatkov takmer 40 hlásení. Týkali sa škôd, stretov a útokov spôsobených medveďom a jeho výskytu v intraviláne obcí či miest.

TASR|5. apríl 2024|08:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Na Liptove medveď napadol muža. Má viaceré poranenia
Čítajte viac >

TASR o tom vo štvrtok informovali z komunikačného odboru Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Dodali, že výskyt medveďa v intraviláne a jeho blízkosti zaznamenali napríklad v kúpeľnom parku mesta Sliač, v obciach Gánovce, Liptovský Ján, Očová či Nevidzany. Tiež v blízkosti obce Kľačno, Turčianskej Štiavničky či Strečna.

Členovia zásahového tímu sa okrem monitoringu a plašenia venovali aj preventívnej činnosti. Vo viacerých lokalitách inštalovali elektronické plašiče a fotopasce. V okolí obce Kľačno odstraňovali tzv. atraktanty (biologicky aktívne prchavé látky, ktoré selektívne pôsobia na živočíchy prostredníctvom vône, farby alebo chuti a podmieňujú orientovaný pohyb živočícha k zdroju, pozn. TASR).

"Toto obdobie je tiež ideálne na montáž elektrických ohradníkov. Informácie o ich správnej inštalácii je možné nájsť na web stránke zásahového tímu," uviedli zo ŠOP.

Štátni ochranári zároveň informovali, že v týchto dňoch uzatvárajú dohody o spolupráci s užívateľmi poľovných revírov vo vybraných oblastiach Slovenska. Ako dodali, cieľom je zamedziť nárastu konfliktných situácií, stretov a škôd spôsobených medveďom v blízkosti alebo priamo v intraviláne.


Súvisiaci článok
Poľovníci výskajú, loviť môžu aj v noci a pri vnadiskách. Ochranári bijú na poplach!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť