Utorok 21. 05. 2024 18:17:25 | Meniny má Zina

Masaker Vietnamcov pred 30 rokmi bol mimoriadne brutálny, tvrdí bývalý vyšetrovateľ Jaroslav Ivor

BRATISLAVA/ Bola to neľútostná a brutálna lúpežná vražda z roku 1994, na slovenské pomery dovtedy s najväčším počtom obetí. Spôsob, akou ju páchatelia vykonali, bol dovtedy nepoznaných rozmerov.

TASR|8. apríl 2024|15:00:06

Zdroj: Archív SP21

Súvisiaci článok
V Starej Ľubovni sa v stredu rozlúčia s dievčatami, ktoré zahynuli pod kolesami autobusu
Čítajte viac >

Uviedol to pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov a v súčasnosti vysokoškolský pedagóg Jaroslav Ivor.

Dnes (8. apríla) uplynie 30 rokov od brutálnej vraždy šiestich Vietnamcov v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave.

Vrahovia, vtedy 23-ročný Róbert Matta a 24-ročný Viliam Hauser, si naďalej odpykávajú doživotný trest odňatia slobody v Ústavoch na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Ilave a v Leopoldove. Za posledné roky po odpykaní 25 rokoch trestu sa obaja neúspešne pokúšali požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu. TASR to na záver tohto týždňa potvrdili justičné zdroje.

"Keď som ako šéf vyšetrovačky prišiel na miesto činu, bol to mimoriadne negatívny pohľad. Vôbec situácia, ktorá nastala, dala by sa charakterizovať ako absolútne neľútostná brutálna vražda malej vietnamskej komunity, pravdepodobne teda s lúpežným motívom. Vtedy to bola základná vyšetrovacia verzia, ktorá sa potom neskôr aj potvrdila," uviedol Ivor.

Brutalita a neľútostnosť, sa podľa jeho slov prejavila v tom zmysle, že páchatelia vystrieľali okolo 30 rán. "Usmrtili troch mužov, dve ženy a jedna z nich bola v šiestom mesiaci tehotenstva. Navyše, usmrtili aj osemmesačné dieťa. Takže brutalita a agresivita bola mimoriadne silná a v podstate nepoznaných rozmerov," pripomenul bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov.

Prípad aj miesto činu boli mimoriadne rozsiahle. Komunita Vietnamcov sa rozhodla podnikať prevažne s textilom a elektronikou na území Slovenska a prenajala si jednu veľkú halu na Starej Vajnorskej. Jeden z Vietnamcov ešte predtým pracoval v Istrocheme, a takto sa zoznámil s jedným z budúcich páchateľoch tohto činu.

"Tento ho potom neskôr aj so svojím priateľom navštevovali a nakupovali u nich nejaký tovar. Potom sa rozhodli páchatelia Matta a Hauser, že ich pripravia o peniaze," uviedol Ivor.

Páchatelia podľa jeho slov predpokladali, že z týchto obchodov budú mať pri sebe veľkú hotovosť. Keď prišli na miesto činu, zastrelili prvého, ktorý im chcel odovzdať peniaze, avšak oni sa domnievali, že siaha do stolíka po zbraň. Potom pokračovali vo vraždení ďalších osôb.

"Na každého vystrelili niekoľko rán, ale každému dali ešte takzvanú ranu istoty. K streľbe došlo v predajnej miestnosti, pretože ten objekt, hala Vietnamcov, bol rozdelený na tri časti – skladový priestor, predajný priestor a jeden obývateľný, kde aj žili. V obývateľnom priestore sa zobudilo malé osemmesačné dieťa a začalo plakať. Vtedy sa jeden z mužov rozbehol do zadnej časti, ale jeden z páchateľov ho strelil do chrbta a smrtiace výstrely ho zasiahli v behu, takže padol do dverí, ktorými sa vchádzalo do obývateľnej časti," pripomenul Ivor.

Zavrazdeni_Vietnamci_foto_TASR_002_1402053696.jpeg Zavraždení Vietnamci. Zdroj: TASR

Keď jeden z páchateľov počul nárek, pobral sa tam. Keď chcel vojsť do obývateľnej miestnosti a nechcel hýbať s mŕtvolou Vietnamca zakliesnenou vo dverách, prekračoval ju a chytil sa zárubni dverí. "Keď vošiel do miestnosti, našiel tam plačúce dieťa, ktoré zahádzal vankúšmi, dekami a prikrývkami a ono na následky tohto zomrelo udusením. No a tento jeho krok sa pravdepodobne stal osudným," doplnil Ivor. Pri obhliadke miesta činu, ktorá trvala tri dni, sa totiž našli na zárubni dverí daktyloskopický odtlačok prsta a časti dlane.

K oznámeniu prípadu došlo až nasledujúci deň, keď tam prišla opatrovateľka dieťaťa a tá oznámila vraždu. Páchatelia zobrali lup, čo bola finančná hotovosť 1,2 milióna korún, nejaké devízové prostriedky – šilingy, marky – finančné prostriedky v rôznych menách. Následne odišli za sestrou jedného z páchateľov do Nemecka, kde si nechali veľkú hotovosť uschovanú v balíčku.

Po nájdení odtlačku prstov sa začala práca na stotožňovaní. "Museli sa vylúčiť všetky stopy domácich osôb, ale jedna stopa zostala neznáma a nestotožnená. Bola to stopa, ktorá sa neskôr stotožnila s osobou jedného z páchateľov, pretože ten už mal záznam z majetkovej trestnej činnosti iného druhu," vysvetlil pre TASR Ivor.

V priebehu niekoľkých dní sa podarilo stotožniť podozrivého, začalo sa intenzívne preverovanie jeho pohybov, konaní a po návrate o desať dní, keď sa dvojica vrátila na Slovensko, polícia ich zadržala. "Zároveň sa podarilo nájsť vražedné zbrane, ktoré medzitým zakopali. Tiež peniaze z lúpežnej vraždy, ktoré si uchovali časť doma a časť v Nemecku, a po zadržaní a obvinení sa postupne počas priebehu trestného konania priznali. Akurát, že zvaľovali vinu jeden na druhého," doplnil Ivor.

Čo do počtu obetí vražda Vietnamcov bola najväčšia až do roku 1999, kedy v marci v dunajskostredskom bare Fontána postrieľali desať členov gangu pápayovcov.


Súvisiaci článok
Hrdina Jozef Gabčík sa narodil pred 112 rokmi
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť