Streda 22. 05. 2024 15:23:36 | Meniny má Júlia, Juliana

Problém s kormoránmi pretrváva. Nezabrala ani odmena za odstrel

SLOVENSKO/ Tridsaťeurová motivácia Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) za odstrel jedného kormorána sa minula účinku. Od októbra do konca februára sa ich odstrelilo menej, ako v minulej sezóne.

TASR|10. apríl 2024|15:55:45

Zdroj: wikipédia

Súvisiaci článok
Rybári bijú na poplach: Počet kormoránov dramaticky rastie, kontaminujú aj pitnú vodu
Čítajte viac >

TASR o tom informoval ichtyológ SRZ - Rady v Žiline Richard Štencl.

Počas poslednej zimy sa na revíroch SRZ ulovilo podľa zaslaných záznamov 66 kusov kormorána veľkého. Je to ešte menej ako v sezóne 2022/2023, keď sa ich odstrelilo 86 kusov.

"Zástrelené ako forma motivácie odlov vôbec nenavýšilo. Podľa slov poľovníkov boli podmienky vyplatenia odmeny za zastrelenie kormorána komplikované a neboli adresné. Financie by dostalo poľovné združenie a nie konkrétny lovec - poľovník," uviedol Štencl.

SRZ - Rada schválila odmenu 30 eur za zastreleného kormorána v minulom roku, sľubovala si od toho zvýšenie počtu usmrtených kormoránov. Kormorány spôsobujú na Slovensku každoročne na populácii rýb desaťtisícové škody.

Ako dodal, SRZ komunikuje s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR a so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR o možnosti zjednodušenia podmienok lovu zimujúcich populácií kormorána na našich revíroch. V krátkom čase podá SRZ oficiálnu žiadosť na ministerstvo.

"Udelenie poslednej výnimky na plašenie a odstrel trvalo 19 mesiacov, takže nedokážeme odhadnúť, ako rýchlo dokážu príslušné úrady našu žiadosť vybaviť," doplnil ichtyológ.

V minulosti sa podľa neho mohol kormorán loviť bez problémov na voľných plochách od 1. septembra do 31. marca a na chovných revíroch, ktoré slúžia na produkciu násad rýb celoročne. "Radi by sme sa k tomuto modelu vrátili," zdôraznil Štencl.


Súvisiaci článok
Škodnou pre rybárov je okrem kormorána aj chránená vydra riečna
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť