Utorok 21. 05. 2024 09:02:43 | Meniny má Zina

Posledný úsek D1 Turany - Hubová možno začnú stavať už čoskoro. V lete budú vyberať zhotoviteľa

HUBOVÁ/ Ministerstvo dopravy podalo žiadosť o vydanie územného rozhodnutia na úsek diaľnice D1 Turany - Hubová. Oznámil to v tomto týždni šéf rezortu Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) s tým, že verejné obstarávanie na zhotoviteľa by chceli vyhlásiť v lete. Ide o poslednú nerozostavanú časť diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami.

TASR|12. apríl 2024|10:25:33

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Ľubomír Kubáň - primátor mesta Ružomberok

Súvisiaci článok
Minister Ráž sa snaží o zrýchlenie výstavby tunela Višňové. Bude to ale niečo stáť...
Čítajte viac >

"Je to veľmi dobrá správa," zhodnotil minister.

Ráž ešte v polovici marca po stretnutí so starostami dotknutých obcí z Liptova a Turca deklaroval, že jedinou možnou alternatívou výstavby úseku je tunelový variant. Medzi starostami však vo veci naďalej nepanuje úplná zhoda - z ôsmich obcí väčšina podporuje tunelový variant, dve obce, Krpeľany a Ratkovo, sú proti. Boja sa straty podzemných vôd. Podali preto odvolanie voči výnimke z vodnej EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pozn. TASR), ktorú pre úsek udelil Okresný úrad v Žiline. Aktuálne o odvolaní rozhoduje ministerstvo životného prostredia (MŽP), sekcia vôd.

"MŽP ešte nevydalo rozhodnutie. V záujme urýchlenia procesov sme však podali žiadosť o územné rozhodnutie vopred, aby si príslušný úrad vec mohol naštudovať," vysvetlila hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Okrem Krpelian a Ratkova vzniesli námietku aj ďalší účastníci. Z rezortu životného prostredia pre TASR potvrdili, že aktuálne sa dôkladne oboznamujú so spisovým materiálom. "A to s cieľom rozhodnúť v ďalšom procese objektívne a v súlade s platnou legislatívou," poznamenali.

Odhadovaná suma za výstavbu úseku diaľnice D1 Turany - Hubová sa pohybuje okolo miliardy eur.


Súvisiaci článok
Nesúhlasia s diaľničným tunelom Korbeľka. Starostovia sa obávajú o podzemnú vodu na Turci
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť