Riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko, pod ktoré Draškovičov kaštieľ patrí, okomentoval, čo všetko návštevníkov čaká v jeho vnútri.
Pohľad do minulosti moderným spôsobom
"Na poschodí rozprávame príbeh Rómov a Habánov - komunít, ktoré tu žili. V pivničných priestoroch sa z holografického kina, ako aj pohyblivého obrazu prihovorí krvavá grófka Alžbeta Báthoryová," vymenúva jednotlivé atrakcie Martinisko.
Najmenší návštevníci sa pri objavovaní kaštieľa môžu pristaviť na prvom poschodí, na ktorom ich čaká hudobný salón. V ňom sa nachádza dirigentský stôl a pred ním niekoľko nástrojov. Okrem neho sa môžu pozrieť, ako to vyzerá v kováčskej dielni, kde ich pri vstupe privíta kováč.
Rekonštrukcia spolu s vybavením stála viac ako tri milióny eur. Draškovičov kaštieľ Trenčianska župa financovala z vlastných zdrojov v hodnote viac ako dva milióny eur, ako aj z grantov z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórska. Na revitalizáciu bol použitý aj príspevok zo štátneho rozpočtu.
S kaštieľom má župa rôzne plány
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška priblížil, na čo bude čachtická kultúrna pamiatka slúžiť.
"Chceme tu organizovať kultúrne podujatia, plánujeme kaštieľ využiť aj na stretnutia a rokovania na úrovni župy či prijímanie zahraničných návštev," doplnil župan Baška.
Zároveň povedal, že v budúcnosti chcú zrevitalizovať aj okolie kaštiela. Pribudnú lavičky, fontána a prebehne aj výsadba zelene v hodnote pol milióna eur. Finančné prostriedky chce Jaroslav Baška získať z grantového programu Slovensko.
Žila v ňom aj vnučka Alžbety Báthoryovej
Kaštieľ Draskovichovcov svoje pomenovanie prevzal podľa stavebníka, krajinského a oravského hlavného župana grófa Mikuláša Draskovicha. Krajinský sudca nechal rezidenciu vybudovať od základu ako novostavbu v roku 1677. Mikuláš podiely na panstve vyženil sobášom s grófkou Barborou Drugethovou, vnučkou Alžbety Bátoriovej. Po smrti otca kaštieľ zdedila jeho dcéra grófka Barbora Draskovichová. V 19. a začiatkom 20. storočia kaštieľ slúžil ako nocľaháreň pre chudobných, čo sa podpísalo na jeho stave. Kaštieľ je dnes jednou z pobočiek Trenčianskeho múzea v Trenčíne.
Zdroje odborných informácií: Tomáš Janura, Historický ústav Slovenskej akadémie vied a http://www.muzeumtn.sk/
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť