Štvrtok 20. 06. 2024 17:42:28 | Meniny má Valéria

Nekŕmte divé zvieratá a mláďat sa nedotýkajte!

VYSOKÉ TATRY/ Ochranári upozorňujú návštevníkov Tatranského národného parku (TANAP) aj miestnych obyvateľov, aby nekŕmili divé zvieratá.

TASR|17. máj 2024|12:00:07

ZDROJ: TANAP

Súvisiaci článok
Slovenské medvede utekajú na Moravu. Dvoch už videli
Čítajte viac >

Správa TANAP-u na webovej stránke informovala, že každý rok sa v jarnom období opakuje v intraviláne tatranských osád tá istá situácia.

"Zvieratá privádzajú na svet mláďatá a najmä jelenia zver ich vodí až k obytným domom. Zver sem prichádza predovšetkým z dôvodu, že sa v týchto miestach cíti bezpečne, vie, že ju tu neohrozujú predátori, a nachádza tu dostatok chutnej potravy na trávnikoch, ktoré sú pravidelne udržiavané," uviedla Správa TANAP-u.

V tejto súvislosti upozorňuje, že zvieratá nie sú hladné, majú dostatok potravy a ľudská strava im neprospieva, keďže ju nevedia stráviť a môže im spôsobiť ťažkosti. Vyzývajú ľudí, aby sa nepribližovali k mláďatám a ani sa ich nedotýkali. "Samica má svoje mláďa len odložené. Má ho na dohľad, cíti jeho pach a presne vie, kde sa nachádza. Jelenica sa musí popásať, aby mala dostatok mlieka na pravidelné dojčenie, po mláďa sa vráti. Ak zviera vyplašíme, vystavujeme ho stresu a medzi kŕmením môže vzniknúť časová medzera, ktorá môže uškodiť matke aj mláďaťu," vysvetľujú ochranári.

Dodávajú, že samice prirodzene chránia svoje mláďa. Napriek tomu, že sa pohybujú v intraviláne, je to divo žijúca zver, správa sa ako vo svojom prirodzenom prostredí vo voľnej prírode. Akýkoľvek ľudský zásah do správania zvierat im spôsobuje stres a môže vyústiť aj do smrti zvieraťa. V neposlednom rade návštevníci podľa Správy TANAP-u ohrozujú aj sami seba, ak sa priblížia k divokým zvieratám, ktorých reakcie nemožno predvídať.


Súvisiaci článok
Pre Talianov sme smetisko? Vyše sto ton odpadu našli v sklade na Liptove!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť