Štvrtok 20. 06. 2024 23:04:42 | Meniny má Valéria

Zákonom chránený vstavač purpurový zakvitol v obci pri Michalovciach

STARÉ/ Pri Michalovciach zakvitol druh orchidey vstavač purpurový. Ako pre TASR uviedol botanik Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat Ján Bosák, rastie na jednom území v správe CHKO, a to pri obci Staré. Tento rok tam zaznamenali 150 kvitnúcich jedincov a ďalších 50 ešte nekvitnúcich rastlín.

TASR|21. máj 2024|16:00:06

Zdroj: CHKO Vihorlat

Súvisiaci článok
V bojnickej zoo sa vyliahlo mláďa žeriava čiernobieleho, prevádzku čiastočne obmedzili
Čítajte viac >

Botanik upozorňuje, že táto rastlina je chránená dohovorom CITES aj zákonom a spoločenská hodnota jednej rastliny je 400 eur. "Preto prosíme, aby ste tieto druhy obdivovali v ich prirodzenom prostredí, aby tak mohli skrášľovať našu prírodu," uviedol Bosák.

Vstavač purpurový je bylina vysoká 30 až 90 centimetrov s prízemnými listami rastúcimi v ružici, botanik spresnil, že má listy podlhovasto vajcovité, svetlozelené, z vrchnej strany lesklé. Kvety sú veľké s fialovými listeňmi a hnedopurpurovými okvetnými lístkami. Časť kvetu je biela so svetločervenými škvrnkami a bodkami.

"Obsadzuje svetlé listnaté lesy, lesné okraje, zarastajúce lúky a kroviny. Vyskytuje sa v strednej a južnej Európe až po Kaukaz. Na Slovensku sa nachádza roztrúsene so severným rozšírením po Banskú Bystricu a južným práve po Vihorlatské vrchy," spresnil Bosák a doplnil, že rastie v teplejších oblastiach od nížin vzácne až do podhorského stupňa.

V CHKO Vihorlat zaznamenali už viacero kvitnúcich druhov orchideí, napríklad vstavač obyčajný, vstavačovec škvrnitý, vemenník dvojlistý a vstavač vojenský.


Súvisiaci článok
Petržalka má problém s potkanmi. Môžu sa dostať aj do bytov!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť