V stredu 5. júna 2024 v historickej sále Parku kultúry a oddychu Prešov, na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Prešov, si laureáti prevzali verejné ocenenia za uplynulý rok 2023.
„Mesto Prešov sa naďalej postupne mení a rozvíja. Snažíme sa formovať ho tak, aby bolo dobrým zázemím pre odborný rast, ale aj pre rozvoj mladých športových i umeleckých talentov. Som rád, že ho môžeme tvoriť spolu s vami. Ďakujem všetkým laureátom, ktorí dnes budú ocenení, za ich mimoriadny prínos pre mesto Prešov a pre celú spoločnosť. Ste našimi vzormi, inšpiráciou a motiváciou robiť veci lepšie,” prihovoril sa hosťom 1. zástupca primátora mesta Prešov Richard Drutarovský.
Cena mesta Prešov je jedným z najstarších verejných ocenení, ktoré mesto udeľuje už od roku 1996. Doteraz bolo ocenených 79 subjektov a pribudli k nim ďalší 4 laureáti. Táto cena sa udeľuje fyzickým osobám, právnickým osobám a kolektívom za mimoriadny prínos vo všetkých oblastiach spoločenského, hospodárskeho i kultúrneho života. Ocenení získavajú výtvarné dielo, ktorého autorom je sochár Jaroslav Drotár.
prof. PhDr. Karol Horák, CSc. - za angažovanosť a vynikajúce tvorivé činy v umeleckej, vedeckej, pedagogickej, publicistickej a výchovnej oblasti, ako aj za mimoriadny prínos, prezentáciu a zviditeľňovanie mesta Prešov doma i v zahraničí na základe dlhodobej aktívnej tvorivej a činorodej práce.
Mgr. et Mgr. Iveta Hurná - za vynikajúce výsledky v oblasti kultúry, knihovníctva, vzdelávania, za osobnostný vklad a zanietenosť pre progres regionálneho knihovníctva, reprezentáciu mesta a predovšetkým za vedenie Krajskej knižnice Pavla Országha Hviezdoslava v Prešove.
PhDr. Zora Mihoková - za jej aktívny dlhoročný prínos, odborné a mimoriadne ľudské úsilie pri propagácii mesta Prešov, reprezentáciu a zviditeľnenie mesta Prešov na Slovensku i v zahraničí.
Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov - za dlhoročnú prácu v oblasti vzdelávania a výchovy detí a mládeže, za svedomitú a kvalitnú prácu so žiakmi vo výchovno-vzdelávacom procese, za prípravu mladých ľudí do života, za významný podiel na rozvoji prešovského školstva a za reprezentáciu mesta Prešov doma i v zahraničí.
Ako vníma toto verejné ocenenie riaditeľka školy Viera Kundľová?
„Ocenenie pre inštitúciu, ocenenie pre kolektív, ocenenie pre školu, ktorá žije, pre školu, ktorá učí pre život a reaguje tak na požiadavky doby, ocenenie pre školu, ktorá je srdcom rodiny GJARkovcov si vážime a samozrejme, že nás aj veľmi zaväzuje. Pre mňa je to aj príležitosť pripomenúť naše zaužívané POĎAKUJME SI NAVZÁJOM.
Verejné ocenenie a naše poďakovanie patrí všetkým. Základnou filozofiou doterajších manažmentov i súčasného manažmentu školy je orientácia na kvalitu edukácie GJAR. Tí, ktorí tu boli pred nami, to dobre naštartovali a my môžeme v ŽURke pokračovať. Dnes je GJAR v prostredí vlastného školského vzdelávacieho programu miestom partnerskej spolupráce ŽUR - Žiak_Učiteľ_Rodič. Vážime si, že:
Žiaci sa aktívne realizujú v rovesníckom vzdelávaní rôzneho zamerania, oceňujeme ich vysoký záujem a široký záber pri zapojení sa do dobrovoľníckych aktivít. Rodičia spolupracujú a zaujímajú sa o chod školy.
Učitelia pracujú so žiakmi nad rámec svojich povinností - zapájajú žiakov do rôznych súťaží a olympiád, aktivít, ktoré napomáhajú ich uplatneniu sa na trhu práce; veľmi vzácna je schopnosť, ochota a kompetencia niektorých učiteľov pomôcť žiakom riešiť ich problémy, ktoré majú dopad na ich psychiku a študijné výsledky.
Veľmi verím, že výkony, výsledky, úspechy a očakávania budú s naším úsilím len pribúdať, no veľmi si prajem, aby akékoľvek najnovšie technológie nepredbehli ľudskosť, aby ľudský prístup bol prirodzenou súčasťou našej každodennej práce, našich vzťahov.“
Opálové zrnko mesta Prešov je ocenenie pre najúspešnejšie podnikateľské subjekty, ktoré pôsobia na území mesta Prešov. Túto cenu udeľuje mesto od roku 2003 a doteraz bolo ocenených 70 podnikateľov. Spoločnosť SEAK, s.r.o. Prešov získala Opálové zrnko za rok 2023 za významný prínos na technologickom trhu, za zavádzanie inovatívnych metód do vývoja a výroby, za prínos v oblasti zamestnanosti, ekonomického rozvoja mesta Prešov a šírenie jeho dobrého mena a prezentáciu doma i v zahraničí.
Cena primátora mesta Prešov je verejným ocenením, ktoré udeľuje primátor mesta právnickým osobám, fyzickým osobám a kolektívom za mimoriadny prínos a významné výsledky v oblasti kultúry, umenia a športu doma či v zahraničí, a ktorí šírili dobré meno mesta Prešov, prípadne poskytli pomoc pri záchrane ľudského života, alebo záchrane značných materiálnych hodnôt.
Cena primátora mesta Prešov sa udeľuje od roku 2008 a doteraz je držiteľom tohto ocenenia 124 laureátov. Cenu primátora si prevzali ďalší traja ocenení:
Ing. Radoslav Danilák, PhD. - výnimočný a talentovaný Prešovčan, ktorý svojimi inováciami, príkladnou obetavosťou, tvorbou a veľkým prínosom v oblasti informačných technológií obohatil spoločnosť vo svete.
Ing. Alexander Ernst, PhD. - hlavný kontrolór mesta Prešov. Ocenenie získal za dlhoročnú profesionálnu prácu pre mesto Prešov, presadzovanie princípov zákonnosti a hospodárnosti v samospráve, občiansku angažovanosť a výraznú charitatívnu činnosť.
Alexander Šurkala - kameraman, ktorý prostredníctvom objektívu kamery prenáša umenie na filmové plátna a vytvára pre divákov nezabudnuteľné audiovizuálne zážitky, za jeho významný a dlhoročný prínos v oblasti kinematografie na Slovensku i v zahraničí a šírenie dobrého mena mesta Prešov na domácej i zahraničnej pôde.
Čestné občianstvo mesta Prešov je výnimočným a veľmi vzácnym verejným ocenením
V histórii mesta Prešov bolo po roku 1989 udelené Čestné občianstvo len sedemkrát. K nositeľom tohto ocenenia pribudla ďalšia výnimočná osobnosť, legenda slovenskej jazzovej scény, spevák Peter Lipa, za rozvoj a podporu prešovskej hudobnej kultúry, jedinečné a celoživotné hudobné úspechy, prostredníctvom ktorých svojou hudobnou tvorbou a umením reprezentuje svoje rodné mesto, ako významný prameň hudobnej kultúry na Slovensku i na medzinárodnej úrovni.
„Svojich prvých 17 rokov som prežil v Prešove, kde som sa narodil, potom som ďalšie 2 roky žil v Košiciach. Prešov je teda moje rodné mesto, ktoré pre mňa znamená hudbu, kamarátov, pochádza odtiaľ množstvo známych hudobníkov,“ spomína Peter Lipa.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť