Štvrtok 21. 11. 2024 08:13:39 | Meniny má Elvíra

Fico nikdy nemal ústavnú väčšinu, napriek tomu menil ústavu, predpovedá Hrabko

SLOVENSKO/ Ani jedna z predchádzajúcich vlád Roberta Fica (Smer-SD) nemala v parlamente ústavnú väčšinu, napriek tomu dokázali v Národnej rade (NR) SR presadiť viacero ústavných zmien. V TASR TV na to upozornil publicista Juraj Hrabko.

TASR|13. júl 2024|09:23:56

Zdroj: Facebook/Robert Fico

Súvisiaci článok
Vládnuť lepšie ako Matovičova a Hegerova vláda nebude ťažké, tvrdí publicista Hrabko
Čítajte viac >

Premiér Fico možnosť nových zmien v ústave spomínal 5. júla na bratislavskom hrade Devín vo svojom prejave počas celonárodných osláv výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie.

Na zmenu ústavy je však potrebných najmenej 90 poslaneckých hlasov, ktoré aktuálna vládna koalícia k dispozícii nemá. "Na to, aby vládna koalícia presadila ústavnú zmenu, potrebuje niektorú z mimovládnych strán," konštatoval Hrabko. V minulosti podľa neho Fico opakovane dokázal väčšinu potrebnú na odsúhlasenie ústavnej zmeny dosiahnuť rokovaniami s opozíciou. "Nevylučujem to ani teraz," poznamenal Hrabko.

Na to, aby bola možnosť zmeny ústavy reálna, premiér podľa Hrabka potrebuje opozičné strany rozdeliť, vniesť medzi ne politický konflikt a následne niektorú alebo niektoré z nich získať pre podporu ústavnej zmeny. V tomto zmysle podľa neho koncipoval aj svoj prejav na Devíne. "Z jeho uhla pohľadu to bol dobrý prejav. Povedal všetko čo chcel, čo si zaumienil," dodal Hrabko.

Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR, niektoré časti však nie. Vyplýva to z rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, o ktorom informoval jeho predseda Ivan Fiačan 3. júla. "Rozhodnutie treba akceptovať, lebo rozhodol ten, kto právomoc rozhodnúť má, teda Ústavný súd SR," konštatoval Hrabko.

Na sklamané reakcie časti opozície reagoval slovami, že ÚS SR "nie je Ježiško, aby plnil politikom ich priania". Na druhej strane, ÚS SR podľa neho rozhodnutím neodstránil z noviel nedostatky súvisiace s niektorými výhradami Európskej únie, čoho dôkazom je príprava ďalšej novely trestných kódexov.

Vláda totiž 10. júla odobrila návrh zmien v Trestnom zákone, ktorý zohľadňuje výsledky konzultácií s Európskou komisiou (EK). Rýchlosť konania vlády podľa Hrabka naznačuje, že nejde iba o preventívne opatrenie, ale reakciu na bezprostredne hroziaci problém. "Koná tak rýchlo, aby bola novela publikovaná v Zbierke zákonov ešte skôr ako rozhodnutie ÚS," upozornil Hrabko. Otázkou podľa neho je, či sa vládnej koalícii podarí dať v letných mesiacoch dokopy nadpolovičnú väčšinu poslancov potrebných na schválenie novely.


Súvisiaci článok
Vo voľbách nepôjde o charakter štátu, ale o vládu s legitimitou od ľudí, myslí si publicista Hrabko
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť