Šarišské múzeum v Bardejove zriaďované PSK sa ako partner podieľa na projekte Miesto pre čas. Zámer podporí rozvoj cezhraničnej integrovanej turistickej ponuky poľského múzea v Krosne, ako aj samotného bardejovského múzea. Trojfázový projekt prinesie na slovenskej strane revitalizáciu a obnovu stavebno-technického stavu objektov múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. Zameria sa tiež na posilnenie spolupráce medzi obomi múzeami, ktorú podporia plánované spoločné výstavy, konferencie, publikácie či festivaly remesiel.
„Pre Expozíciu ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch, vysunutej expozície Šarišského múzea, to znamená najzásadnejšiu investíciu od roku 2008, kedy prebehla ostatná veľká revitalizácia areálu. Návštevníci si zmenu všimnú v podstate okamžite, keďže nový šat, najmä však strešné krytiny, dostane 20 objektov, vrátane našich kostolíkov z 18. storočia.
Stolárska dielňa sa zmení na interaktívny priestor, kde do budúcna plánujeme drobné výstavy, workshopy, etnokino, prednášky a mnoho iných zaujímavých aktivít pre verejnosť. Počas samotných rekonštrukčných prác v rokoch 2025-26 bude areál návštevníkom prístupný, no v obmedzenom režime. O detailoch budeme verejnosť včas informovať prostredníctvom našej webovej stránky či profilov na sociálnych sieťach“, vyjadril sa k revitalizácii skanzenu etnológ Lukáš Jonov.
Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch, oficiálne nazývaný Šarišské múzeum v prírode, je etnografické múzeum v prírode, ktoré sa nachádza v obci Bardejovské Kúpele neďaleko mesta Bardejov na východnom Slovensku. Tento skanzen je jedným z najstarších svojho druhu na Slovensku, keďže bol otvorený už v roku 1965.
V skanzene je vystavených viac než 30 pôvodných stavieb tradičnej ľudovej architektúry zo severovýchodného Slovenska, vrátane dreveníc, hospodárskych budov, školy, kostola a ďalších objektov, ktoré reprezentujú život a kultúru v tomto regióne od 19. storočia až do polovice 20. storočia.
Jedným z najzaujímavejších objektov v skanzene je drevený kostolík sv. Mikuláša z obce Zboj, ktorý pochádza z roku 1766. Tento kostol je výnimočným príkladom východoslovenskej drevenej sakrálnej architektúry.
Skanzen je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá ponúka návštevníkom možnosť spoznať tradičnú ľudovú kultúru a architektúru tejto oblasti, ako aj jej históriu a spôsob života ľudí v minulosti. Okrem prehliadky jednotlivých objektov môžu návštevníci často zažiť aj rôzne folklórne podujatia a remeselné trhy, ktoré sa tu organizujú.
Projekt revitalizácie sa zameriava na obnovu a modernizáciu objektov v skanzene s cieľom zachovať a zvýrazniť kultúrne dedičstvo tohto regiónu. Revitalizácia zahŕňa rekonštrukciu existujúcich budov, zlepšenie infraštruktúry, ako aj vytvorenie nových expozícií a interaktívnych prvkov, ktoré by prilákali viac návštevníkov.
Jedným z cieľov je tiež zlepšiť podmienky pre organizovanie kultúrnych podujatí, remeselných trhov a iných aktivít, ktoré by mohli zvýšiť záujem o tradičnú ľudovú kultúru. Očakáva sa, že po dokončení revitalizácie sa skanzen stane ešte atraktívnejšou destináciou pre turistov a miestnych obyvateľov.
Cez program Interreg sa podporujú projekty, ktoré zvyšujú povedomie o spoločnom kultúrnom dedičstve a prispievajú k jeho zachovaniu pre budúce generácie. Revitalizácia skanzenu je teda dôležitým krokom k ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva regiónu Šariša a celého východného Slovenska.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť