Ak by sa vás niekto opýtal, čo mali spoločné Hviezdoslav a Margita Figuli, pravdepodobne by ste premýšľali nad ich talentom prenášať na papier poetické myšlienky. Vedeli ste však, že spoločný mali aj rodný dom? Pavol Országh Hviezdoslav prišiel na svet v mrazivom februári, v roku 1849 vo Vyšnom Kubíne. V tom istom dome sa zhodou okolností o šesťdesiat rokov neskôr narodila aj Margita Figuli.
Narodila sa 2. októbra 1909 ako tretia dcéra v súdržnej, skromnej rodine. Jej detstvo bolo spojené s prácou okolo domu a starostlivosťou o mladšieho brata, prežiarila ho však láskavosť najbližších, ktorí ju obklopovali.
Zdroj: www.vysnykubin.sk
Margita odmalička snívala farebné sny o živote maliarky, jej rodina si však školy ďaleko od domova nemohla dovoliť financovať. Po základnom vzdelaní teda nastúpila na Obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici. Umelecká múza ju však nikdy neopustila a maliarske ambície pretavovala do drobných noviel, podfarbených ženskosťou a pevnými morálnymi zásadami.
Medziľudské vzťahy boli odjakživa nekonečnou inšpiráciou spisovateľov, a tak aj Margita Figuli, ako všetci jej predchodcovia s perom v ruke, rada písala o vášni a mnohých podobách lásky. Vo svojich dielach však odvážne vyjadrovala aj svoje postoje k vtedajšiemu stavu politiky, čo ju napokon stálo prácu v banke.
Medzi jej známe diela patrí vojnová novela Olovený vták, historický román Babylon, autobiografický román Mladosť a Ariadnina niť či príbeh Tri gaštanové kone. Okrem písania sa venovala aj prekladu prevažne českých diel.
V jej dielach nechýba dramatickosť a napätia, no hlavnú rolu hrajú láska a vášeň. Za svoju prácu si získala uznanie verejnosti, bola menovaná zaslúžilou aj národnou umelkyňou a za román Babylon jej bola udelená národná cena.
Aj v súčasnosti je Margita Figuli považovaná za jednu z najvýznamnejších slovenských spisovateliek svojej doby. Pri opise postáv ide vo svojich dielach do hĺbky a jej štýl tvorby je jemný a ženský. Téma lásky, vzťahov a ľudskej duše sú stále aktuálne a rezonujú s čitateľmi všetkých generácií.
Po literárne aj ľudsky bohatom živote našiel Margitu Figuli koniec v Bratislave, kde na jar v roku 1995 skonala. Jej diela sú však aj dnes majákom inšpirácie, ktorý jasne svieti a pripomína nám, aké dôležité sú morálne zásady a láska v živote človeka.
Zdroj: www.kniznica.sk
Pri spracovaní témy sme vychádzali z informácií z nasledujúcich zdrojov: Osudy osobností Slovenska (Jozef Leikert)
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť