Nedeľa 05. 01. 2025 15:11:48 | Meniny má Andrea

Najväčší žijúci vták sveta pricestoval do košickej zoo

KOŠICE/ K novým prírastkom Zoologickej záhrady Košice patrí pštros dvojprstý severoafrický, ktorý je dnes najväčším žijúcim vtákom. Dve samice doviezli do Košíc zo zoo v španielskom meste Jerez.

TASR|8. október 2024|13:00:06

Zdroj: pexels.com

Súvisiaci článok
Ich život je v našich rukách. Jedným z cieľov neziskovej organizácie Sloboda zvierat je zastavenie krutosti páchanej na zvieratách
Čítajte viac >

TASR o tom informovala Eva Malešová z košickej zoo.

Po bezproblémovom, ale náročnom transporte sa obidva vtáky aklimatizovali na nové podmienky. "Ich chov v košickej zoo odporučil koordinátor záchranného programu, ktorý určil tiež geneticky vhodného samca. V krátkom čase príde do Košíc z viedenskej Zoo Schönbrunn. Ide o kriticky ohrozený druh a naším cieľom bude ich reprodukcia," povedal riaditeľ zoo Erich Kočner. Tento poddruh pštrosa sa pôvodne vyskytoval v 18 štátoch severnej Afriky, od Etiópie a Somálska po Senegal a Mauretániu. Miesto jeho výskytu sa v súčasnosti podľa odborníkov zredukovalo na jednu tretinu. Hlavnou príčinou úbytku je lov, ale aj využívanie pštrosích pier v módnom priemysle. Známy je tiež ich odchyt za účelom pštrosích pretekov.

Pštros dvojprstý severoafrický dosahuje výšku takmer tri metre a váži viac ako 150 kilogramov. Zo všetkých suchozemských zvierat má najväčšie oko a je najrýchlejším nelietavým vtákom. Dokáže bežať rýchlosťou až 70 kilometrov za hodinu.

Oba nové prírastky v súčasnosti obývajú v košickej zoo areál Afrika. "Naša zoo doteraz chovala pštrosy, avšak neurčeného poddruhu z farmového chovu. Príchod čistokrvného poddruhu je zlomom v chove tohto nelietavého vtáka. Očakávame, že sa nám podarí rozmnožiť tento kriticky ohrozený druh a prispejeme k jeho záchrane," dodal Kočner.

Zdroj: Facebook / ZOO Košice


Súvisiaci článok
Smutný príbeh medvedice Lindy, ktorá niekoľko dní nechcela zliezť zo stromu: Ľudia ju týrali, mala aj zápal pľúc, zachránili ju v Zázrivej
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Žije v rybníku pri Dubnici skutočne anakonda? „Mala veľkú papuľu a dĺžku 4 metre,“ zhodujú sa dvaja rybári
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť