Precízne čistenie obuvi je prvoradé
Či už ide o kožené poltopánky dámske alebo vysoké kožené čižmy, kožená obuv si vyžaduje adekvátnu starostlivosť. Koža, podobne ako ľudská pokožka, potrebuje pravidelné čistenie, aby si zachovala svoj vzhľad a štruktúru. Pozrime sa teda krok za krokom, ako správne čistiť kožené topánky:
Začnite suchým kefovaním alebo utieraním
Špinu a prach očistite mäkkou kefou alebo suchou handričkou. Suché odstránenie nečistôt je dôležité, pretože zabráni poškriabaniu kože pri použití čistiacich prostriedkov.
Používajte čistiaci prostriedok na kožu
Investujte do kvalitného čistiaceho prostriedku na kožu alebo glycerínového sedlového mydla, ktoré je určené na kožené výrobky. Nepoužívajte bežné čistiace prostriedky pre domácnosť. Môžete tak poškodiť štruktúru kože. V prípade odolných škvŕn, napríklad od soli v zimnom období, môžete skúsiť zmes vody a bieleho octu v rovnakom pomere.
Nezabudnite poriadne vyčistiť podrážky
Ak nebudete riadne čistiť podrážky, vaše topánky budú rýchlo vyzerať opotrebovane. Na podrážky použite vlhkú handričku alebo kefku.
Ošetrenie vašej koženej obuvi výživnými prípravkami
Koža, opäť tak ako naša pokožka, môže časom vyschnúť a popraskať, ak nie je správne hydratovaná. Pravidelne preto koženú obuv ošetrujte, aby si zachovala svoju pružnosť a vzhľad.
Vyberte si správny prostriedok na ošetrenie
Na trhu dnes nájdete rôzne kondicionéry na kožu, od krémov až po oleje a balzamy. Vyberte si taký, ktorý je vhodný pre vašu obuv. Po ošetrení kože nechajte prostriedok vstrebať do kože aspoň 10 - 15 minút. Potom obuv vyleštite čistou, suchou handričkou. Ošetrujte obuv každé dva až tri mesiace, ale určite to nepreháňajte. Nechcete totiž narušiť prirodzenú štruktúru kože, ktorá môže takto príliš zmäknúť.
Nezabúdajte na leštenie a ochranu kožených topánok
Leštením obnovíte lesk a vytvoríte tiež ochrannú vrstvu proti poveternostným vplyvom. Na leštenie môžete použiť krémové alebo voskové leštidlo. Krémový prípravok zvykne obsahovať aj pigment, pomáha obnoviť farbu a vyživuje kožu, zatiaľ čo voskovým vytvoríte ochranný, lesklý povrch.
Impregnačné prostriedky
Ak chcete ochrániť obuv pred poškodením vodou, najmä v období dažďov alebo v zime, použite impregnačný sprej alebo krém špeciálne určený na kožu. Používa sa na čistú a suchú obuv, ideálne každých niekoľko týždňov v závislosti od opotrebovania.
Správne skladovanie obuvi
Koženú obuv majte na chladnom a suchom mieste, mimo priameho slnečného svetla, aby nevybledla a nevysušila sa. Používajte cédrové stromčeky na topánky, ktoré pomáhajú udržiavať ich tvar a absorbujú vlhkosť. Topánky tiež môžete vypchať novinovým papierom.
No a ak stále hľadáte ideálny pár kožených topánok, nechajte sa inšpirovať v predajniach CCC. V kamenných obchodoch po celom Slovensku alebo v CCC internetovom obchode nádete naozaj štýlovú ponuku koženej obuvi. Tento predajca sa môže popýšiť najrozmanitejšími typmi a modelmi topánok pre ženy, mužov aj deti spolu s pestrým sortimentom módnych doplnkov od rôznych výrobcov.
Veríme, že s trochou úsilia a našimi praktickými tipmi si môžete svoje kožené topánky užívať a udržiavať ako nové ešte mnoho sezón.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť