Mesto získalo vysoké skóre v oblasti finančnej stability, predovšetkým v ukazovateľoch ako celkový dlh, dlhová služba a záväzky po splatnosti, čo ho vynieslo na popredné priečky rebríčka.
Najskôr úsporné, neskôr väčšia finančná podpora
Primátor Richard Rybníček uviedol, že úspech je výsledkom dlhoročnej práce, ktorá začala v roku 2010, keď bolo mesto na poslednom mieste rebríčka hospodárenia. V prvých rokoch bolo nevyhnutné zaviesť tvrdé úsporné opatrenia, vrátane prehodnocovania zmlúv, znižovania služieb a takmer žiadnych investícií.
"Postupne sa podarilo stabilizovať financie mesta, čo umožnilo zvýšiť podporu športu, kultúry, sociálnych služieb a infraštruktúry. V súčasnosti sa sústredíme na efektívne investície a šetrenie do budúcnosti, vrátane modernizácie verejného osvetlenia s úverom z Environmentálneho fondu," priblížil plány radnice primátor.
Zároveň informoval, že hospodárenie miest a obcí na Slovensku, vrátane Trenčína, je v posledných rokoch vystavené veľkej nestabilite, spôsobenej legislatívnymi zmenami a nečakanými výpadkami príjmov. Trenčín v roku 2025 očakáva nižšie podielové dane a ďalšie finančné výzvy, ako napríklad zvýšenie výdavkov na mzdy a zmeny vo financovaní materských škôl.
Hlavné mesto kultúry a finančná stabilita
Okrem toho sa pripravujú aj na na rok 2026, kedy bude Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) a zameriava sa na infraštruktúrne projekty. Napriek výzvam mesto zatiaľ nečerpá rezervný fond a hospodári s prebytkom. Očakáva sa systémový dialóg medzi samosprávami a štátom na vyriešenie týchto problémov.
Rybníček ozrejmil, že je ťažké povedať, ktoré oblasti rozpočtu, sú kľúčovými na dosiahnutie finančnej stability. Podľa neho by mali v meste investovať do projektov, ktoré prinesú úspory a znížia náklady, napríklad zatepľovanie, vymieňanie okien a svietidiel, budovanie nových nízkoenergetických kotolní a sústreďovanie sa na fotovoltaické opatrenia.
"Na druhej strane ale chceme, aby počet obyvateľov mesta rástol, aby sa tu ľuďom dobre a kvalitne žilo a bývalo a firmám dobre podnikalo a nie je to len o investíciách, ktoré znižujú náklady," zdôraznil trenčiansky primátor.
V meste sa venujú zavádzaniu participatívneho rozpočtu na základných školách. Ich cieľom je vzbudiť záujem o veci verejné už u malých školákov. Participácia je aj jedným zo zámerov projektu EHMK 2026. K zefektívneniu finančného riadenia mesta by ale najviac pomohla už veľmi dlho spomínaná komunálna reforma a seriózny systémový dialóg štátu a samospráv.
Dubnica nad Váhom skončila v rebríčku tretia
Mesto získalo rovnako ako Trenčín vyššie skóre v kategórii finančnej stability, predovšetkým v ukazovateľoch ako celkový dlh a záväzky po splatnosti. Tak isto získalo 5 a pol boda z možných 6, čo pre samosprávu znamená výsledok v hodnotení výborného finančného zdravia.
"Teší ma, že sa nám podarilo dosiahnuť takýto vynikajúci výsledok aj v ťažkej ekonomickej situácii, s ktorou aktuálne samosprávy bojujú. Aj napriek tomu mesto pokračuje v investíciách do rozvojových projektov a infraštruktúry, čo považujem za kľúčové pre napredovanie samosprávy a zvýšenie kvality života v meste,“ uviedol primátor Peter Wolf.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť