„V Brezovej pod Bradlom som vedúcou Klubu pletenej čipky. Okrem toho zakresľujem technologické postupov výroby tylovej čipky," priblížila aktivity Marková.
Uznanie si váži a zároveň je pre ňu zaväzujúce. Čipkárka obľubuje paličkovanú bižutériu, obrazy v rámoch alebo vianočné ozdoby.
Zdroj: Centrum tradičnej kultúry v Myjave
Majsterka je za udržiavanie a šírenie tradičných remesiel a zachovávanie kultúrneho dedičstva pre ďalšie pokolenia aj držiteľkou najvyššieho ocenenia kraja - Ceny Trenčianskeho samosprávneho kraja za rok 2021.
Za 65 rokov takmer 450 ocenených
Za 65 rokov bolo na Slovensku titulom majster alebo majsterka ľudovej umeleckej výroby za rozvoj tradičných remesiel, za individuálny rozvoj umeleckovýrobných postupov alebo za tvorivú aplikáciu umeleckých podnetov ocenených spolu 449 umelcov.
O jeho udelení rozhoduje komisia zložená z odborníkov z radov výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších špecialistov. Nominantov každoročne navrhujú najmä pracovníci odborného úseku ÚĽUV-u, ktorí s nimi zároveň konzultujú kolekciu výrobkov predkladaných na posúdenie.
Tento rok si v bratislavskom sídle ÚĽUV-u prevzali ocenenia okrem Ivany Markovej z rúk ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej aj Eva Horváth v oblasti výroby z pálky, Štefan Hukeľ v oblasti kožušníctva, výroby z kože a kovu, Viera Slezáková v oblasti výroby kraslíc a Ľubomíra Žilková v oblasti tkáčstva.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vykonáva a podporuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. Riadi Regionálne centrá remesiel, vykonáva múzejnú, dokumentačnú výstavnú a edičnú činnosť. Vzájomnou spoluprácou s výrobcami a dizajnérmi trvale podnecuje vznik nových diel.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť