Utorok 12. 11. 2024 18:42:22 | Meniny má Svätopluk

Verejný cintorín v Košiciach, najväčšie pietne miesto na Slovensku prešlo výraznou obnovou

KOŠICE/ Verejný cintorín v Košiciach patrí medzi najvýznamnejšie pietne miesta Slovenska, kde na 22 parcelách odpočíva viac než 30 000 zosnulých. Svoj pôvod má v 80. rokoch 19. storočia, keď kapacita vtedajších cintorínov už nepostačovala. Mestská rada na čele s mešťanostom Teodorom Münsterom vtedy rozhodla o výstavbe nového cintorína, ktorý bol známy ako Köztemető. Prvými pochovanými boli dve deti, ktoré tu našli večný odpočinok 1. júna 1889.

Lenka Ménová|8. november 2024|16:00:06

Zdroj: Facebook/Košice – Mesto Košice

Súvisiaci článok
Obľúbený herec Ľubomír Paulovič by sa dožil 72 rokov
Čítajte viac >

Historické zázemie a unikátna architektúra

Od svojho vzniku cintorín prešiel viacerými architektonickými zmenami. Po pravej strane vstupnej brány sa nachádzal dom správcu a na ľavej strane obradná sieň, ozdobená drevenou vežičkou so zvonom z roku 1804. Do centrálneho priestoru bol v roku 1898 umiestnený veľký kamenný kríž, ktorý symbolizuje kresťanskú vieru a je ústredným bodom cintorína. Južná časť cintorína bola vyhradená pre príslušníkov židovskej komunity, zatiaľ čo iné sekcie sú domovom vojenských pohrebísk či miest posledného odpočinku významných osobností.

Cintorín ponúka dôstojné prostredie pre rozlúčky a spomienky. Tiché uličky a náhrobky rozprávajú príbehy o živote, nádeji a viere, ktoré tu zanechali naši predkovia. Po zotmení je atmosféra ešte čarovnejšia, čo zabezpečuje nové moderné LED osvetlenie na prístupových chodníkoch a hlavnom schodisku.

Modernizácia cintorína v rokoch 2019 – 2024

Od roku 2019 prechádzal Verejný cintorín v Košiciach rozsiahlymi zmenami, ktoré mesto financovalo spolu so Správou mestskej zelene v Košiciach. Investícia vo výške vyše dvoch miliónov eur priniesla celkovú revitalizáciu priestoru. Počas prvej fázy sa rekonštruovalo centrálné schodisko a pridalo sa nové kolumbárium s kapacitou 4 329 schránok.

V roku 2022 začali práce na obnove vstupnej plochy s rozlohou takmer 5 800 m², navrhnutej architektonickým ateliérom STOA. Cieľom bolo vytvoriť parkový charakter, kde stromy časom poskytnú príjemný tieň. Pri výsadbe boli použité ekologické technológie vrátane zavlažovania dažďovou vodou.

Zmeny sa dotkli aj infraštruktúry. Vybudovali sa nové chodníky, cesty, inžinierske siete a parkovisko so 73 miestami, vrátane nabíjačiek pre elektromobily. V roku 2024 otvorili na cintoríne aj kvetinárstvo Ľalia, ktoré rozšírilo dostupné služby. Zaujímavosťou je infokiosk s prístupom k virtuálnemu cintorínu, ktorý návštevníkom uľahčuje vyhľadávanie hrobových miest online.

Revitalizácia centrálneho kríža: Symbol úcty a večnosti

„Jedným z najvýraznejších prvkov cintorína je centrálny kamenný kríž, stojaci od roku 1898. V roku 2024 prešiel komplexnou rekonštrukciou pod vedením spoločnosti Villard, ktorá predtým reštaurovala aj Dóm sv. Alžbety. Tím reštaurátorov dôkladne očistil sochu, odstránil nevhodné nánosy a farebne zjednotil celé dielo. Kríž sa stal symbolickým centrom revitalizovaného priestoru, ktorý odráža rešpekt k histórii a našim predkom,“ uvádza na svojich stránkach Mestská rada Košíc.

Význam pre budúce generácie

Verejný cintorín v Košiciach prešiel premenou, ktorá prináša moderné prvky a ekologické technológie, no zároveň ctí pamiatku predkov a zachováva kultúrne dedičstvo. Zmeny, ako nasvietenie korún stromov a fasád, umocňujú atmosféru pietneho miesta a pripomínajú jeho historický význam nielen počas Dušičiek.

Zdroj: Facebook/Košice – Mesto Košice
Zdroj: Facebook/Košice – Mesto Košice
Zdroj: Facebook/Košice – Mesto Košice

Súvisiaci článok
Generálov Viesta a Goliana, hrdinov SNP, fašisti pred popravou mučili. Zajali ich pred 80 rokmi
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť