Svätý Martin sa narodil na území dnešného Maďarska a v skorej dospelosti vstúpil do armády. Najznámejší príbeh, s ktorým je spájaný, sa mal udiať v jeden mrazivý večer, kedy Martin prechádzal mestom ako pracovník vojenskej hliadky. Uvidel vraj žobráka, ktorý bol hladný a polonahý. Martin nemal pri sebe peniaze ani jedlo, ale úbohému mužovi pomôcť chcel, preto si mečom rozrezal svoj vojenský plášť napoly a jednu časť daroval žobrákovi.
V tú noc sa mu prisnil sen, v ktorom videl Ježiša, zahaleného do polovice plášťa. Po tomto zážitku sa dal pokrstiť a vo svojom živote vykonal ešte mnoho dobrosrdečných a odvážnych skutkov. Je známy aj ako prvý vyhlásený svätec, ktorý nebol mučeníkom.
Ilustračné foto. Zdroj: www.kapitula.sk
Najčastejšie sa deň svätého Martina spájal s príchodom prvého snehu. Pre ženy a mužov v službách znamenal tento deň aj vyplácanie mzdy a dojednávanie služieb na ďalší rok. Sluhovia, s ktorými ich zamestnávatelia neboli spokojní, boli nútení urýchlene zháňať novú prácu, v ktorej by mohli prečkať nastupujúcu mrazivú zimu.
Na Martina sa končil poľnohospodársky rok a väčšina práce sa po tomto dátume už sústredila do domu. Tmavé večery patrili dievčinám, ktoré sa stretávali a spoločne driapali perie, priadli, tkali, alebo vyšívali. Boli to veselé stretnutia plné piesní a rozprávania, ale aj čarovania a strašidelných príbehov.
Ilustračné foto. Zdroj: www.snm.sk
Obdobie po dni svätého Martina bolo zastreté lákavou vôňou pečených husí. Zručné gazdinky piekli vykŕmené husi za účelom domáceho hodovania, ale aj predaja. Husacie hody na gazdovstve mali tiež svoje zvyky. Gazdovi, pánovi domu, mala pri hostine patriť štedrá porcia pečených pŕs, kým sluhom v domácnosti patrili stehná a krídla. Nič nesmelo vyjsť nazmar, preto šikovné gazdinky potešila aj masť, ktorú vedeli ďalej použiť napríklad aj ako súčasť ľudovej lekárničky.
Ilustračné foto. Zdroj: www.martin.sk
Pripomeňme si aj v dnešnej komplikovanej dobe krásu jednoduchých vecí. Aj keď sa od dôb našich prarodičov mnoho zmenilo, predsa nás aj niečo spája: túžba po teple domova a spoločnosti najdrahších.
Pri spracovaní témy sme vychádzali z informácií z nasledujúcich zdrojov: Tradície na Slovensku (Zora Mintálová- Zubercová), Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch (Katarína Nádaská), Životy svätých- Ikonografia (Ivan Rusina, Marian Zervan)
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť