Vysvetlite, čo je sezónna afektívna porucha, ľudom známejšia skôr ako sezónna depresia? Ako sa líši od bežnej depresie?
- Sezónna afektívna porucha (SAD) sa vyskytuje u ľudí počas ročných období, je to iba na určitý čas. Niektorí ju môžu pociťovať na jeseň a v zime, ale sú aj ľudia, ktorí majú nepohodu na jar a v lete. Ťažkosti sa objavujú u ľudí niekoľko rokov, vždy v rovnakom čase. Na druhej strane depresia sa môže objaviť kedykoľvek počas roka a ako diagnóza musí spĺňať isté kritériá.
Aké sú najčastejšie príznaky sezónnej depresie? Ako môže človek zistiť, že ju práve prežíva?
- Nakoľko sme každý iný a jedinečný, u každého človeka sa príznaky môžu líšiť. Aktuálne sa na sedeniach stretávame s tým, že klienti cítia nepohodu, únavu, majú pocit, že nevedia podať rovnaké výkony ako predtým, či už v práci, v domácnosti alebo v osobnom živote. Cítia beznádej, majú pocit, že sú na všetko sami. Strácajú záujem o aktivity a činnosti, ktoré im predtým robili radosť. Rovnako sa objavuje nespavosť, ale aj nadmerná spavosť, nechuť do jedla alebo naopak zvýšená chuť do jedla a v neposlednom rade znížené sebavedomie a sebahodnota.
Ako dlho zvyčajne trvá sezónna depresia?
- Sezónna depresia častejšie začína na jeseň a v zime, pričom sa vytráca na jar a v lete.
Prečo práve jesenné a zimné mesiace spôsobujú u niektorých ľudí depresívne pocity?
- Na jeseň a v zime sa mení počasie, dĺžka dňa a je skôr tma. Rovnako existujú biochemické vysvetlenia. Napríklad u študentov, ktorí mali počas leta prázdniny a voľnejší režim, zrazu nastupujú povinnosti a musia podať určitý výkon. U dospelých sa to môže prejaviť aj tak, že sa musia prispôsobiť počasiu. Skôr sa stmieva a majú tendenciu podávať nadmerné výkony, aby všetko počas dňa stihli.
Prichádza obdobie kedy si v deň Pamiatky zosnulých, pripomíname blízkych, ktorí už nie sú medzi nami a veľmi nám chýbajú a to isté prežívame aj počas vianočných sviatkov.
Okrem toho v týchto mesiacoch nastáva koniec roka, kedy sa obzeráme späť a pozorujeme to, ako sme ho zvládli. Na nový rok si ľudia nastavujú ciele a túžby, prípadne chcú niečo zmeniť. Často sa stáva, že sa neocenia a nepochvália za to, že rok zvládli, ale vyčítajú si kroky, ktoré neboli naplnené.
Ktoré skupiny ľudí sú náchylnejšie na sezónnu depresiu? Existujú určité rizikové faktory?
- Sú realizované rôzne výskumy, ktoré sa zaoberajú tým, či sú na ňu náchylnejšie ženy alebo muži, či na jej výskyt má vplyv miesto, kde ľudia žijú, ale aj to, či trpia nejakou diagnózou. Samozrejme je veľmi dôležitá aj reziliencia (odolnosť) človeka voči vonkajším vplyvom a vnútornému prežívaniu.
Aké konkrétne techniky zvládania odporúčate svojim klientom?
- Je veľmi dôležité vnímať svoje potreby a napĺňať ich. Nastavovať si rôzne primerané ciele, ktoré reflektujú aktuálne prežívanie. Odporúčam vykonávanie aktivít, ktoré ich bavia - športovanie, turistika, stretávanie sa s priateľmi, relaxácia, meditácia, kreatívne aktivity, vzdelávanie a najmä vedieť tráviť čas sám so sebou. Je to veľmi individuálne, na sedeniach sa učia rôzne techniky, ako pracovať so sebou a následne si tvoria svoje vlastné aktivity.
Ako by mal človek reagovať, ak cíti, že sa jeho nálada zhoršuje práve v tomto období? Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc?
- Vždy klientom odporúčam hovoriť o tom, ako sa cítia. Pokiaľ má človek nejakú blízku osobu, ktorej sa dokáže zdôveriť, je to prvotný znak toho, že na situáciu nie je sám. Táto osoba mu môže poskytnúť iný pohľad a niekedy to naozaj stačí. Pokiaľ má človek potrebu vyhľadať odborníka, určite ho v tom podporujem. Je tu niečo, čo ho trápi a potrebuje si to spracovať.
Môže zmena stravy alebo fyzická aktivita skutočne zlepšiť náladu a tým pádom aj minimalizovať prepuknutie ochorenia?
- To je skvelá dedukcia. Áno určite môže zmena stravy aj pohyb zlepšiť náladu. Keď sa cíti človek dobre, tým pádom je odolnejší, dokáže sa na rôzne ťažkosti pozerať s nadhľadom a efektívnejšie ich spracovať.
Môže pomôcť zmierniť príznaky sezónnej depresie užívanie vitamínov alebo výživových doplnkov?
- Máme dobré skúsenosti s užívaním vitamínov a výživových doplnkov. S príchodom jesene býva často aj chrípkové obdobie, ktoré veľmi psychike nepomáha. Klienti majú dobré skúsenosti s užívaním vitamínov - C a D v kombinácii s draslíkom, tak isto horčík a zinok. Samozrejme ich užívanie je podľa potreby.
Je vhodné pri tomto type ochorenia užívať lieky?
- Psychofarmakoterapia je súčasťou rôznych diagnóz aj depresie. Hlavným účinkom je zmena psychického stavu. Psychológovia psychofarmaká nepredpisujú, takže na zodpovedanie tejto otázky by som dala priestor psychiatrom. Vieme o tom, že aj všeobecný lekár už môže predpísať niekoľko druhov liekov.
NATÁLIA SCHMIDT
Vyštudovala psychológiu na Paneurópskej vysokej škole. Aktuálne je študentkou Slovenskej zdravotníckej univerzity, kde je zaradená do špecializačného štúdia v odbore klinická psychológia. Okem toho sa vzdeláva v Centre Dr. Sindelar, v ktorom si robí výcvik v programe Deficity čiastkových funkcií. Od minulého roka pracuje v ambulancii klinickej psychológie v Trenčíne.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť