Štvrtok 21. 11. 2024 07:10:31 | Meniny má Elvíra

VIDEO "Bubnovačka" na jednej z najväčších prešovských základných škôl

PREŠOV/ Základná škola v Prešove na Šrobárovej ulici, známa svojím širokým spektrom aktivít a vysokým počtom žiakov, sa aj tento rok zapojila do medzinárodného podujatia pod názvom „Bubnovačka“. Uskutočnila sa v utorok 19. novembra medzi 10.00 a 11.00 hodinou, kedy stovky detí spoločne bubnovali pod mottom: „Ticho deti pred násilím neochráni“.

Lenka Ménová|20. november 2024|11:00:06

Zdroj: Lenka Ménová

Súvisiaci článok
Dubnická ZUŠ otvára dvere do sveta médií a filmu
Čítajte viac >

Hlasné bubnovanie sa uskutočnilo nielen na Slovensku, ale aj v susedných Čechách. Témou 15. ročníka podujatia bolo zdôrazniť potrebu ochrany detí pred násilím a posilniť povedomie o dôležitosti prevencie. Tento rok sa do akcie zapojili tisíce účastníkov v stovkách miest a obcí, vrátane Prešova, kde sa podujatie stalo súčasťou školských aktivít.

Medzinárodný význam Bubnovačky

Bubnovačka vznikla na Slovensku v roku 2014 z iniciatívy Centra Slniečko, ktoré už vyše 24 rokov pomáha deťom zažívajúcim násilie. V roku 2021 sa podujatie rozšírilo aj do Českej republiky, a to vďaka spolupráci s pražským Centrom Locika. Symbolické bubnovanie upozorňuje na potrebu včasnej pomoci a počúvania hlasu detí. Podujatie sa koná pravidelne v novembri, keď si pripomíname viaceré významné dni, vrátane Svetového dňa detí (20. november), ktorého cieľom je propagácia práv detí v duchu Dohovoru o právach dieťaťa.

Prínos a odkaz akcie

„S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka,“ zaznelo z vyhlásení organizátorov.

Podujatie má slúžiť ako výzva pre jednotlivcov, komunity aj inštitúcie, aby sa aktívne podieľali na ochrane detí. Bubnovačka je zároveň príležitosťou ukázať deťom, že ich hlas má váhu a že spoločnosť za nimi stojí. Akcia na ZŠ Šrobárova v Prešove dokazuje, že prevencia násilia je dôležitá téma, ktorá si zaslúži pozornosť nielen v medzinárodnom, ale aj lokálnom kontexte.

V Českej republike prebieha Bubnovačka podobným spôsobom ako na Slovensku, pričom dôraz sa kladie na zvýšenie povedomia o násilí na deťoch a ich právach. Podujatie organizuje pražské Centrum Locika, ktoré sa špecializuje na pomoc deťom zažívajúcim násilie. Akcia má silnú podporu nielen od lokálnych komunít, ale aj od verejných činiteľov.

Ako prebieha Bubnovačka v Česku?

Bubnuje sa vo viacerých mestách, na námestiach, školách, športových halách alebo priamo v komunitách. Okrem miestnych samospráv sa do akcie zapájajú aj firmy, školy a jednotlivé rodiny. Častým miestom sú telocvične, školské dvory či komunitné centrá.

Popri samotnom bubnovaní sa organizujú diskusie, prednášky o prevencii násilia, tematické workshopy a kreatívne dielne, ako napríklad kreslenie na tému bezpečia pre deti. Podujatie sa zároveň šíri aj prostredníctvom sociálnych sietí, kde účastníci zdieľajú videá a fotografie.

Prečo je dôležité?

Organizátori zdôrazňujú, že násilie na deťoch je stále prehliadaným problémom, a akcie ako Bubnovačka majú za cieľ rozprúdiť diskusiu o riešeniach, vrátane zlepšenia prístupu k pomoci. "Deti musia vedieť, že nie sú na svoje problémy samy," uvádza Petra Wünschová, riaditeľka Centra Locika.

Počas posledných rokov sa do Bubnovačky v Čechách zapojili desiatky tisíc detí a dospelých. Organizácia Centrum Locika začala spolupracovať so slovenskými partnermi v roku 2021, čím akcia nadobudla medzinárodný rozmer.

Akcia má v oboch krajinách spoločný cieľ – prebudiť záujem spoločnosti o tému ochrany detí pred násilím a ukázať, že ich hlas má byť vždy počuť.

Zdroj: Lenka Ménová
Zdroj: Lenka Ménová
Zdroj: Lenka Ménová
Zdroj: Lenka Ménová

Súvisiaci článok
V Handlovej vznikla škôlka pre deti so zdravotným znevýhodnením
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť