Mesto má na centrálne zásobovanie teplom (CZT) uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou ILFES, ktorá končí v decembri tohto roka.
„O skutočnosti sme spoločnosť listom informovali a oznámili jej konateľovi, že ku koncu roka s ním bude ukončíme spoluprácu. O CZT sa v Ilave bude starať nový nájomca a v časovom horizonte jeden rok. Mesto chce pripraviť a zrealizovať verejné obstarávanie na výber dlhodobého nájomcu na obdobie minimálne pätnásť rokov,“ povedal v úvode rokovania primátor Viktor Wiedermann. Na otázku, prečo nepredĺžia zmluvu pôvodnému prevádzkovateľovi z radnice do uzávierky neodpovedali.
Podpísali zmluvu so štátnou firmou
„Oslovil sme štátny Teplárenský holding, ktorý patrí pod ministerstvo hospodárstva s požiadavkou, aby nám zabezpečili prevádzku počas nasledujúceho roka s tým, že sa budú môcť zúčastniť súťaže a v prípade úspechu CZT prevádzkovať aj počas dlhšieho obdobia,“ vysvetlil primátor.
Priznal že, na túto tému sa s poslancami uskutočnili viaceré porady. Jednej z nich sa zúčastnili aj zástupcovia spoločnosti MH Teplárenský holding (MHTH) Peter Srpoň a Martin Hlaváč, ktorí sa poslancom predstavili.
Majú na starosti šesť firiem
Spoločnosť vznikla pred dvomi rokmi a zefektívňuje aktivity šiestich štátnych teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Zvolene, Martine, Žiline a v Košiciach. „Zabezpečujeme tepelný komfort a poskytujeme služby približne pre 320-tisíc domácností a približne milión obyvateľov. Až 50 percent z nich je pripojených na naše centrálne zásobovanie teplom. Vyrábame ročne 2 600 GWh tepla a 650 GWh elektriny,“ informoval zástupca Hlaváč.
Hovorkyňa Ilavy Veronika Klobučníková ozrejmila, že CZT predstavuje zhruba 50 percentný podiel v sektore vykurovania na Slovensku, pričom prostredníctvom neho je zásobovaných takmer dva milióny obyvateľov.
„Dominantným palivom je plyn a cena tepla je regulovaná na princípe oprávnených nákladov a regulovaného zisku," vysvetlila.
Klobučníková ďalej povedala, že v meste sa nachádzajú dve centrálne kotolne, jedna na Kukučínovej, druhá na Štúrovej ulici a dve domové kotolne – na Mierovom námestí a na Pivovarskej ulici. K nim prislúchajú rozvody, ktoré sú čiastočne rekonštruované.
Zástupcovia holdingu si plánujú tepelné hospodárstvo na jeden rok prenajať prostredníctvom krátkodobej nájomnej zmluvy s tým, že obsluha by ďalej prebiehala vďaka miestnym zamestnancom.
„Zároveň by sme prevádzku napojili na dispečing v Žiline, odkiaľ by sme ju riadili. O vybavenie by sme sa starali a robili v ňom potrebnú údržbu. Významnejšie investície sa však v rámci krátkodobej zmluvy robiť nedajú,“ skonštatoval zástupca spoločnosti.
Rozsiahlejšie plány prídu s dlhodobou zmluvou
Väčšie investície by boli podľa neho súčasťou dlhodobej nájomnej alebo koncesnej zmluvy, ktorá by mala vzísť na konci prenájmu.
„Vieme ponúknuť férovú cenu, ktorá je regulovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pozostáva z dvoch zložiek – variabilná zložka ceny tepla, ktorá odzrkadľuje náklady na palivo a potom fixná zložka, do ktorej vstupujú najmä odpisy z investícií, obsluha a údržba, nájomné a ďalšie,“ povedali poslancom MsZ Ilava zástupcovia Teplárenského holdingu.
Na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili uznesenie, ktoré bolo potrebné na to, aby radnica uzatvorila so spoločnosťou zmluvu. Rokovali s nimi o jej podmienkach, ktorú dostali aj poslanci.
Rovnaká cena ako predtým
„Výška nájmu bola stanovená na desaťtisíc eur za rok, čo je približne rovnaká cena, akú sme mali s predchádzajúcim nájomcom,“ avizoval primátor Ilavy a vyjadril sa aj k cene za teplo.
„Cena by sa nemala nejak dramaticky meniť, skôr si myslím, že bude na tej úrovni, ako bola doteraz. Treba dodať, že cena je regulovaná ÚRSO-m, ktoré rozhodne o jej maximálnej výške,“ dodal na záver Wiedermann.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť