Štvrtok 12. 12. 2024 11:16:11 | Meniny má Otília

Ak odmietnu pracovať, pôjdu do basy. Koalícia sa vysporiadala s "neposlušnými" lekármi

SLOVENSKO/ Za mimoriadnu udalosť sa bude považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť, pod hrozbou ročného väzenia. Vyplýva to z návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo. Lekári žiadajú prezidenta, aby zákon nepodpísal. Situáciu v zdravotníctve to, podľa nich, len zhorší. ZDROJ: TASR.

Michal Filek|12. december 2024|07:03:04

Sedemdesiatštyri koaličných poslancov chce poslať lekárov do basy, ak odmietnu nastúpiť do práce. Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Lekári na ministerstve predstavili svoje požiadavky, Šaško tam nebol. Visolajský: Výpovede ešte pribúdajú!
Čítajte viac >

Koalícia si poslušnosť lekárov vynútila zákonom

Za hlasovalo 74, proti 70 poslancov a dvaja nehlasovali.

"Kritickou nedostupnosťou ústavnej starostlivosti sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. (...) Mimoriadnu situáciu vyvolanú s danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o ďalších 60 dní," ozrejmil rezort zdravotníctva, ktorý za úpravou stojí.

Návrh zároveň zavádza nové skutkové podstaty trestného činu porušovania povinností za mimoriadnej situácie a trestného činu vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie. Prináša tiež možnosť územne limitovať vyhlásenie mimoriadnej situácie.

Rezort úpravu odôvodnil snahou o zabezpečenie ochrany verejného zdravia osôb na území SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb. "Štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov," argumentovalo ministerstvo.

Legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Poslanci tiež schválili pozmeňujúce návrhy zo spoločnej správy výborov. Má ísť o plnenie bodov memoranda uzavretého medzi lekárskymi odborármi a vládou. Ide napríklad o doplnenie člena Riadiaceho výboru pre úhradové mechanizmy a reguláciu cien na návrh Lekárskeho odborového združenia.

LOZ vyzýval Pellegriniho, aby zákon nepodpísal

Lekárske odborové združenie (LOZ) apeluje na prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby zvážil podpis návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Uviedol to člen LOZ Dalibor Fedák. Schválenie návrhu ho neprekvapuje, tvrdí, že ide o rovnaký postup vlády ako pri predošlých výpovediach lekárov. Postoj LOZ sa podľa neho nemení.

"Chcel by som poprosiť taký apel na prezidenta, aby zvážil podpísanie toho zákona, aby nepodpísal tento zákon, lebo je vyslovene diskriminačný voči lekárom a dosť urážajúci," skonštatoval Fedák.

Vláda podľa neho nemôže očakávať, že postoj lekárov sa týmto zmení. "My sme tie výpovede podávali hlavne kvôli tomu, že vláda prestala dodržiavať memorandum, prestala dodržiavať dohody, ktoré s nami uzavrela, takže naozaj nemôžeme očakávať, že toto nejako zmení náš postoj. Ba priam ešte opačne," ozrejmil.

Poznamenal, že LOZ nie je prekvapené, že parlament návrh zákona schválil. "Dalo sa čakať, že ten výsledok bude taký, aký bude, lebo idú presne podľa tej istej šablóny, ako si išli v roku 2011 a v roku 2022. Nič sa nezmenilo," povedal.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Má priniesť rozšírenie definície mimoriadnej udalosti aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Návrh zároveň zavádza nové skutkové podstaty trestného činu porušovania povinností za mimoriadnej situácie a trestného činu vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie. Prináša tiež možnosť územne limitovať vyhlásenie mimoriadnej situácie.


Súvisiaci článok
Odborári vyzvali poslancov, aby nehlasovali za nútené práce pre lekárov. „Postavili by ste sa na stranu oligarchov, proti občanom SR!“
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť