Václav Havel bol český spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Česka.
Takto ho verejnosti predstavuje wikipedia.
Havel sa narodil 5. októbra 1936 v známej podnikateľsko – intelektuálnej rodine. Vďaka tomu ho neprijali na strednú školu a gymnázium vyštudoval externe.
Po maturite nemohol študoval na vysokej škole humanitného zamerania a techniku po dvoch rokoch opustil.
V 60. rokoch uviedli jeho prvé hry Zahradní slavnost a Vyrozumnění.
Po roku 1969 vystupoval proti vpádu vojsk do Československa. V roku 1977 publikoval Chartu 77. Bol zakladateľom iniciatívy a jedným z prvých troch hovorcov.
Ako uvádza stránka Pražského hradu, Havel bol za svoje občianske postoje celkovo trikrát uväznený. Za mrežami strávil bezmála 5 rokov.
Na počiatku Nežnej revolúcie sa Havel postavil do čela iniciatívy Občianske Fórum, ktoré sa zasadilo o politické zmeny v Českoslovenku a pád komunistického režimu.
V decembri 1989 bol zvolený za prezidenta ČSSR a doviedol štát k prvým slobodným voľbám.
V júni 1990 bol do funkcie slobodného Československa zvolený po druhýkrát.
„Václav Havel si svojimi postojmi v rokoch totality získal postavenie uznávanej morálnej autority. Hĺbkou názorov sa problémy súčasnej civilizácie a premyslenosťou ich formulucií sa stal aj v novej ústavnej funkcii rešpektovanou osobnosťou,“ píše Pražský hrad.
Po rozpade Československa zvolili Havla v roku 1993 za prvého prezidenta Českej republiky. Vo funkcii vydržal 10 rokov.
V prezidentskom úrade bol vnímaný trochu kontroverzne. Jedným z jeho prvých krokov bola rozsiahla amnestia, pri ktorej boli prepustené dve tretiny kriminálnych väzňov (politickí väzni sa na slobodu dostali ešte pred jeho nástupom do funkcie).
„Zatiaľ čo v Česku jeho popularita počas doby v prezidentskom úrade skôr klesala, renomé v zahraničí to nijako neovplyvnilo. Havel zostal určitou ikonou boja za slobodu a demokraciu,“ uvádza portál wikipedia.
Rozsiahle je Havlove dielo dramatické. Počas života mu udelili čestný doktorát Karlova univerzita v Prahe, aj Univerzita Komenského v Bratislave.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť