Informovala koordinátorka komunikácie AIS Daniela Mužíková.
"Už len samotné podozrenia zo sledovania aktivistiek a aktivistov a organizácií občianskej spoločnosti sú závažné. Sledovanie je efektívny nástroj zastrašovania, ktorý ochromuje legitímne vyjadrovanie kritiky a podkopáva aktivity tých, ktorí žiadajú zmeny. Ľudia musia mať možnosť organizovať sa, vyjadrovať svoje názory a presadzovať zmeny bez strachu z monitorovania alebo zo stigmatizácie," povedal riaditeľ AIS Rado Sloboda.
Amnesty International varuje, že politická rétorika, ktorá pokojné aktivity prejavujúce nesúhlas prirovnáva k "majdanizácii" alebo k "destabilizácii štátu", nielenže nepravdivo vykresľuje legitímne občianske aktivity, ale môže odrádzať ľudí od účasti na protestoch. AIS zároveň vyzvala premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a vládu, aby verejne objasnili rozsah a dôvod údajného sledovania občianskej spoločnosti a vyvrátili všetky podozrenia o možnom využívaní spravodajských služieb na stigmatizáciu občanov a potláčanie ľudských práv. Zároveň žiada, aby zaručili ochranu práva na pokojné zhromažďovanie.
Premiér zvolal na štvrtok (23. 1.) rokovanie Bezpečnostnej rady SR. Zaoberať sa má informáciami zo správy SIS, ktorá bola v utorok čítaná v pléne Národnej rady SR. Tajná služba uviedla, že získala závažné informácie o "dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia SR". Opozícia podľa Fica nechce ísť do férovej súťaže. Premiér sa obáva masových protestov a prebratia moci v krajine. Avizoval, že na bezpečnostnej rade budú prijaté preventívne opatrenia na zabránenie eskalácii.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť